HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 6.6.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 6. júna (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonoval spor medzi premiérom a jeho poslancom, ale pokračovali aj sľuby o ďalšom referende. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Heger: Gyimesi by mal najskôr hovoriť so Sulíkom a až potom s médiami

Gyimesi v piatok na tlačovej konferencii obvinil Sulíka z toho, že v Bruseli nevyrokoval lepšie podmienky pre Slovensko na dovoz ruskej ropy.

Bratislava 3. júna (TASR) – Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) pre Slovensko v Bruseli vyrokoval, že Slovensko nezostane bez ropy. Tá sem bude z Ruska tiecť do času, kým nebudeme mať plnohodnotnú alternatívu, uviedol v piatok Úrad vlády SR v reakcii na kritiku poslanca Györgya Gyimesiho (OĽANO) voči ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS). Premiér poslancovi odporučil, aby sa v prípade akýchkoľvek nezrovnalostí najskôr rozprával s ministrom a až potom s médiami.

Zobraziť celý článok

JH: „Politická kultúra velí, že premiér nemá čo odporúčať poslancovi – také niečo môže robiť nanajvýš voči členom vlády a adeptov na jeho odporúčanie v nej sedí viac ako dosť. A samotnému premiérovi by tiež neuškodilo, keby sa správal tak, ako odporúča inému“. 

Gröhling verí v zvýšenie platov učiteľov, Pellegrini hovorí o cirkuse

Navrhované zvýšenie o desať percent predstavuje 180 miliónov eur, pričom tieto peniaze podľa jeho slov musia dostať z MF.

Bratislava 5. júna (TASR) – Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) verí, že učitelia sa dočkajú lepších platov. Tvrdí, že absolvoval stretnutia so zástupcami Ministerstva financií (MF) SR a riešenie stojí na jednom podpise ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Skonštatoval to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegirni hovorí o cirkuse. Učitelia sú podľa neho rukojemníci sporov SaS a Matoviča.

Zobraziť celý článok

JH: „Viera ministra školstva je jeho vec, zabezpečiť zvýšenie platov pre pedagogických i nepedagogických pracovníkov v jeho rezorte, je jeho povinnosť. A ak to nechce, nevie alebo nedokáže urobiť, nemá čo byť ministrom. Áno, také je to jednoduché“.

Smer-SD ide do petičnej akcie, chce referendum s jedinou otázkou

Ak stihnú potrebné podpisy vyzberať do 31. júla, podľa Fica sa vytvoria predpoklady, aby sa referendum mohlo konať spolu s komunálnymi voľbami.

Banská Bystrica/Bratislava 2. júna (TASR) – Smer-SD ide do petičnej akcie. Referendum má mať jedinú otázku a ak bude úspešné, má znamenať ukončenie funkčného obdobia súčasnej vlády. Uviedol to predseda Smeru-SD Robert Fico na tlačovej konferencii po rokovaní predsedníctva strany v Banskej Bystrici. Na spoluprácu plánuje strana osloviť aj ďalšie opozičné subjekty. Ak stihnú potrebné podpisy vyzberať do 31. júla, podľa Fica sa vytvoria predpoklady, aby sa referendum mohlo konať spolu s komunálnymi voľbami.

Zobraziť celý článok

JH: „To sú iba reči a vyhlásenia. Treba počkať čo v skutočnosti bude – ak je pravdou, že referendum má mať iba jednu otázku, ktorej súčasťou má byť aj skončenie súčasného volebného obdobia, tak také niečo skrížiť by nedokázal ani Mičurin“.

PRIESKUM: Voľby by koncom mája vyhral Hlas-SD, nasledujú Smer-SD a SaS

Zber dát sa konal od 25. do 31. mája na vzorke 1008 respondentov.

Bratislava 5. júna (TASR) – Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali koncom mája, vyhrala by strana Hlas-SD so ziskom 20,3 percenta hlasov. Druhý v poradí by skončil Smer-SD (14,9 percenta), po ňom nasleduje SaS (11,1 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu TV Markíza Na telo.

Zobraziť celý článok

JH: „Uvedené automaticky neznamená, že sa tak parlamentné voľby aj musia skončiť. Nemusia. Ale môžu. A čo je horšie – nikoho by to už ani neprekvapilo“.

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi