Týždeň v skratke
Bratislava 23. januára (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali voľby ústavných sudcov a prezidenta, ale tiež ďalšie informácie o známostiach podpredsedu NR SR M. Glváča. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.
O Glváčovi musí rozhodnúť vedenie Smeru-SD, uviedol Erik Tomáš
Zdôraznil tiež, že pravdivosť uniknutých informácií z vyšetrovateľského spisu nie je zatiaľ potvrdená.
Bratislava 20. januára (TASR) – O tom, či bude mať podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč (Smer-SD) naďalej dôveru strany Smer-SD, musí rozhodnúť jej predsedníctvo po tom, čo si vypočuje Glváčovo vysvetlenie v prípade medializovanej komunikácie s Alenou Zs., podozrivou z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedol poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Erik Tomáš.
JH: „Jedna vec je dôvera strany k osobe M. Glváča, iná dôvera ľudí k nemu, ale podstatná by mala byť dôvera k funkcii podpredsedu parlamentu. Isté je, že táto dôvera by bola vyššia, keby ju M. Glváč prestal vykonávať, ako keď ju vykonáva ďalej.“
Dohoda o spoločnom prezidentskom kandidátovi je možná, tvrdí opozícia
O tom, že dohoda na spoločnom kandidátovi je stále možná, je presvedčený aj líder mimoparlamentnej strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Beblavý.
Bratislava 20. januára (TASR) – Voľba budúceho prezidenta bude mať mimoriadny význam pre charakter štátu a vývoj Slovenska v budúcnosti. Zhodli sa na tom predstavitelia opozičných strán v diskusii televízie TA3 V politike, ktorá sa venovala blížiacim sa prezidentským voľbám a generovaniu jednotlivých kandidátov. Hlásia sa tiež k tomu, aby demokratickú opozíciu reprezentoval silný spoločný kandidát, priznávajú však, že dohoda na ňom nie je istá.
JH: „Voľba budúcej hlavy štátu bude mať rovnaký význam, ako mala každá iná v minulosti. Naposledy pred piatimi rokmi. Ak niektoré politické strany chcú, aby ich reprezentoval spoločný kandidát, majú si takého nájsť.“
ĽSNS navrhuje, aby sa platy politikov odvíjali od minimálnej mzdy
Poslanecký plat po novom tak nemá byť stanovený ako trojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ale ako trojnásobok minimálnej mzdy.
Bratislava 14. januára (TASR) – Platy poslancov Národnej rady (NR) SR a ostatných ústavných činiteľov by sa nemali odvíjať od priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ale od minimálnej mzdy. Navrhujú to poslanci ĽSNS, podľa ktorých by sa za jedno volebné obdobie po zavedení tohto modelu ušetrilo na platoch poslancov 21 miliónov eur. O novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov bude plénum diskutovať na najbližšej schôdzi.“My máme v otázke platov ústavných činiteľov dlhodobo jasno. Tento návrh sme už predkladali v tomto volebnom období. Sme presvedčení, že medzitým, ako sa majú politici a ako sa majú ľudia, má byť spravodlivá úmera. Nastavenie týchto platov od priemernej mzdy nie je spravodlivé, lebo priemernú mzdu má málokto,“ povedal na pondelkovej tlačovej konferencii líder ĽSNS Marian Kotleba. Podľa jeho slov po presadení tohto návrhu budú mať politici zároveň ambíciu minimálnu mzdu zvyšovať.
JH: „To, čo navrhujú poslanci klubu Kotleba-ĽSNS je rapídne zníženie platov poslancov a ďalších ústavných činiteľov, ktorých platy sa od platov poslancov odvíjajú. Čo znamená, že ich návrh nebude v parlamente schválený.“
Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-pod-dohladom-prezidenta/373983-clanok.html