HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 27.6.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 27. júna (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali prípravy na elimináciu zvýšenia cien energií a plazivý návrat koronavírusu. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka nie je proti referendu

Hlava štátu skonštatovala, že o situácii na Slovensku chce diskutovať s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).

Bratislava 26. júna (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová nie je proti referendu. Na Ústavný súd (ÚS) SR by sa obrátila len s jednou otázkou, ktorú ako súčasť petície predstavila opozičná strana Smer-SD. Otázka o bezodkladnej demisii vlády podľa nej vykazuje znaky neústavnosti. Ak by súd skonštatoval, že daná časť nie je v poriadku, vyhlásila by referendum len o možnosti skrátenia volebného obdobia Národnej rady (NR) SR referendom alebo uznesením NR SR. Uviedla to v relácii TA3 V politike.

Zobraziť celý článok

JH: „To, čo nemôže povedať pani prezidentka, môže povedať a opakovať glosátor – prvá otázka nevykazuje znaky neústavnosti, ona v rozpore s ústavou je. Samozrejme, relevantne o tom môže rozhodnúť iba ústavný súd.“

Monitor: B. Kollár navrhne ústavný zákon o skrátení volebného obdobia

Sme rodina by podľa neho takýto zákon podporila aj vtedy, ak by ho predložila opozícia.

Bratislava 26. júna (TASR) – Predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár podá do 25. augusta návrh ústavného zákona, ktorý by umožnil skrátenie volebného obdobia. Uviedol to v relácii TV Markíza Na telo.

Zobraziť celý článok

JH: „Je krátko pred regionálnymi a komunálnymi voľbami a tým je na margo tohto vyjadrenia B. Kollára azda povedané všetko. A dostatočne.“

Premiér: Zamestnancom v štátnej a verejnej správe chceme dať 5OO eur

Premiér upozornil, že je to návrh, s ktorým vláda pôjde do budúcotýždňových rokovaní so sociálnymi partnermi, ako posun nad rámec dohody v rámci kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa.

Bratislava 25. júna (TASR) – Štát navrhuje vyplatiť v aktuálnom roku zamestnancom v štátnej a verejnej správe jednorazový príspevok vo výške 500 eur na osobu. Celkovo by malo ísť o balík pomoci vo výške 200 miliónov eur. Na sobotňajšej tlačovej konferencii to uviedli predseda vlády SR Eduard Heger a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽANO).

Zobraziť celý článok

JH: „Je to iba návrh a k tomu neveľmi dobrý – 500 eur (v hrubom) síce pomôže spôsobom keď neprší, nech aspoň kvapká, ale situáciu to nerieši a ani nedokáže vyriešiť.“

Pokiaľ poslanca vyvedú z rokovacej sály, má prísť o dva platy

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský pripomenul prípady, keď mnohí poslanci robili „cirkus“ a odmietali odísť spred mikrofónu, blokovali rokovanie schôdze či púšťali hlasnú hudbu.

Bratislava 23. júna (TASR) – Poslanec Národnej rady (NR) SR, ktorého budú musieť pre narúšanie poriadku vyviesť z rokovacej sály, príde o dva mesačné zárobky. Podľa koaličných poslancov je to motivácia, aby sa zákonodarcovia správali slušne. Zmeny prináša schválená novela zákona o rokovacom poriadku NR SR. Zavádza sa ňou aj parlamentná stráž.

Zobraziť celý článok

JH: „Novelou sa síce zavádza parlamentná stráž, ale zároveň sa o nej zavádza – parlamentná stráž totiž reálne nie je a zrejme ani tak skoro nebude. A dovoliť policajtom vstupovať do rokovacej sály parlamentu – čo reálne bude – zase nie je vhodné.“ 

Plénum odmietlo mimoriadnu valorizáciu dôchodkov z dielne Hlasu-SD

Výška valorizácie vychádza z výšky tzv. dôchodcovskej inflácie oznámenej Štatistickým úradom SR za obdobie druhého polroka 2021.

Bratislava 23. júna (TASR) – Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo mimoriadnu jednorazovú valorizáciu dôchodkov. Návrh predložili nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD.

Zobraziť celý článok

JH: „Treba počkať do parlamentných volieb a uvidí sa, či si to dôchodcovia zapamätajú alebo zapamätať nezvládnu. Možno však minister financií ešte potrasie štátnou kasou tak, aby aj pre nich z nej čosi vypadlo.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-bez-prvej-otazky/643816-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

O eurovoľbách

víťazoch a porazených

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi