HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 12.7.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 12. júla (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali ďalšie stranícke prekáračky vo vládnej koalícii, pričom návrat koronavírusu si nevšimlo ani ministerstvo zdravotníctva. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

 

VIDEO: SaS vypovedá koaličnú zmluvu, chce odchod I. Matoviča z vlády

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci NR SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča.

Bratislava 6. júla (TASR) – Strana SaS vypovedá koaličnú zmluvu. Od premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) očakáva vypracovanie novej, ktorá bude reflektovať na aktuálne politické reálie a z ktorej vyplynie, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) nebude členom vlády. Ak k tomu nedôjde do konca augusta, ministri SaS podajú demisiu. Rozhodnutie strana prijala na stredajšej mimoriadnej rozšírenej republikovej rade.

Zobraziť celý článok

JH: „Požiadavkou na odchod I. Matoviča z vlády – teda lídra strany, ktorý vo voľbách porazil R. Fica a vyhral voľby – mieri SaS vysoko, ale môže padnúť nízko. Zodpovednosti za doterajší stav v krajine sa pritom nezbaví. Je to nereálna požiadavka a SaS o tom vie.“

I. Matovič pripúšťa, že SaS povalí 1. septembra vládu

Matovič odmieta, že by sa pri schvaľovaní rodinného balíčka porušila koaličná zmluva. SaS si podľa neho vymýšľa.

Bratislava 9. júla (TASR) – Minister financií a šéf hnutia OĽANO Igor Matovič pripúšťa, že strana SaS povalí 1. septembra tretiu vládu, ktorej je súčasťou. Podľa neho je plán už dávno urobený.

Zobraziť celý článok

JH: „I. Matovič by mal robiť všetko pre to, aby sa tak nestalo, a nie pád vlády pripúšťať. Jedným z jeho hlavných problémov je to, že slovo zodpovednosť mu veľa nehovorí. Aj keď chce spraviť niečo dobre, dopadne to ako vždy.“

I. Radičová: Sulík by si odchodom do opozície mohol posilniť pozíciu

Sulík si vie posilniť pozíciu, keď bude ‚bartrovať‘ schvaľovanie zákonov, pokiaľ sa zostávajúci zvyšok koalície nerozhodne naplno kooperovať s fašistami v parlamente, skonštatovala Radičová.

Bratislava 10. júla (TASR) – Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) by si mohol pri odchode do opozície podľa sociologičky a bývalej premiérky SR Ivety Radičovej posilniť pozíciu, ak sa zvyšok koalície nerozhodne spolupracovať s fašistami. Uviedla to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Je však podľa nej potrebné uvedomiť si, dokedy to občan znesie.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to ďalší omyl pani Radičovej. Najlepšie sa predsa bartruje vo vládnej koalícii, v parlamente si už koalícia môže vyberať podporu z mimovládnych strán ad hoc. Za fašistov je nálepkovaný už kde-kto, hoci taká strana existovať nemôže – lebo nesmie.“

Fico: Slovenská vláda kolabuje, receptom je okamžitá zmena Ústavy SR

Zdôrazňuje potrebu zmeny Ústavy SR vedúcej k možnosti skrátiť volebné obdobie rozhodnutím Národnej rady SR a hneď nato prijatia takéhoto rozhodnutia.

Bratislava 6. júla (TASR) – Slovenská vláda podľa lídra opozičného Smeru-SD Roberta Fica kolabuje. Skonštatoval to v reakcii na rozhodnutie SaS o vypovedaní koaličnej zmluvy. Opätovne volá po okamžitej zmene Ústavy SR a skrátení volebného obdobia.

Zobraziť celý článok

JH: „A čo iné by mal mimovládny politik hovoriť? Mimochodom, ani vláda R. Fica neskolabovala potom, ako A. Danko v mene SNS vypovedal Koaličnú zmluvu so Smerom-SD a Mostom-Híd.“

SaS: Matovič výrokmi potvrdil opodstatnenosť požiadaviek jeho odchodu

Matovič v sobotu na sociálnej sieti pripustil, že SaS v septembri povalí vládu. Podľa neho je za tým vyššia hra.

Bratislava 9. júla (TASR) – Minister financií a líder hnutia OĽANO Igor Matovič výrokmi o páde vlády či predčasných voľbách potvrdil opodstatnenosť požiadaviek na jeho odchod z funkcie. Konštatuje to strana SaS v stanovisku, ktoré TASR poskytol hovorca Ondrej Šprlák. Demisia štyroch ministrov z SaS podľa nej nebude znamenať ani pád vlády, ani predčasné voľby, a ani koniec koalície.

Zobraziť celý článok

JH: „Takéto rétorické partajné cvičenia je dobré si nevšímať. Dôležitejšie budú kroky prezidentky Z. Čaputovej, ktorá má podľa ústavy svojím rozhodovaním zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Koniec-koncov, je to jej vláda, nie vzišlá z volieb.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-cakanie-na-prezidentku/646967-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi