HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 16.8.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 16. augusta (Teraz.sk) – Počas týždňa pokračoval spor medzi vládnymi stranami, ale tiež medzi vládou a zdravotníkmi aj učiteľmi. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

B.Kollár sa pýta, ako by sa SaS po odchode správala k menšinovej vláde

Ak bude SaS konať spolu s opozíciou napríklad tak, že budú vyvolávať v parlamente neuznášaniaschopnosť, treba sa podľa Kollára rozprávať o tom, že takáto vláda nemôže fungovať.

Bratislava 15. augusta (TASR) – Pokiaľ SaS odíde z vlády, realitou bude menšinová vláda. Otázkou je, ako sa k nej bude SaS správať. Vyplýva to z vyjadrení predsedu parlamentu a Sme rodina Borisa Kollára. Zákony sa podľa neho dajú prijímať aj s menej ako 76 poslancami. Ak to nebude možné a SaS bude konať spolu s opozíciou, treba ísť podľa Kollára do predčasných volieb.

Zobraziť celý článok

JH: „Ako sa bude SaS správať nevie ani samotná SaS. Napokon, ešte stále je súčasťou vlády a jej súčasťou zostane aj začiatkom septembra – kým bude mať štátnych tajomníkov, bude aj jednou nohou vláde, inak to nejde a ani nie je.“

Premiér: Stretnutie koalície bude v sobotu v Bôriku

Predseda Sme rodina Boris Kollár uviedol, že stretnutie sa posunulo tak, aby ho stihol aj šéf SaS Richard Sulík po návrate z dovolenky a mohli sa stretnúť všetky štyri strany.

Bratislava 15. augusta (TASR) – Ďalšie koaličné rokovanie o riešení vládnej krízy bude v sobotu (20. 8.) dopoludnia vo vládnom hoteli Bôrik. Zvoláva ho premiér Eduard Heger (OĽANO). Pre TASR to potvrdila hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.

Zobraziť celý článok

JH: „Dohoda, na ktorej sa zúčastnené strany dohodli na ďalšom stretnutí, neplatila ani tri celé dni. Aj preto sa nemožno čudovať, že dôveryhodnosť vládnych strán a vlády klesá, klesá, klesá.“

Minister Gröhling: Chýbajú nám aj pedagógovia na prvom stupni

V roku 2022 by malo v regionálnom školstve chýbať oproti roku 2021 približne 1300 učiteľov.

Bratislava 14. augusta (TASR) – Výrazný výpadok učiteľov eviduje aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Potvrdil, že je to dlhodobý problém, ktorý chcú riešiť. Na portáli edujobs.sk, ktorý sa zameriava na prácu v školstve, bolo 9. augusta voľných okolo 1250 pracovných miest, z toho približne 680 práve v Bratislavskom kraji.

Zobraziť celý článok

JH: „Školstvo sa pod vedením B. Gröhlinga rozsypáva, jeho úroveň padá a nie je to žiadnym prekvapením – nie všetko sa dá oklamať a aj to, čo sa dá, je iba dočasné: skôr či neskôr to vyjde najavo.“

Remišová: Fico vie, že jeho záchranou je podkopávanie právneho štátu

Podľa Remišovej je jasné, aký plán má so Slovenskom Fico.

Bratislava 14. augusta (TASR) – Predseda Smeru-SD Robert Fico vie, že jeho jedinou záchranou je neustále podkopávanie právneho štátu a znevažovanie orgánov činných v trestnom konaní, ktoré si robia svoju robotu. Uviedla to predsedníčka strany Za ľudí a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová na sociálnej sieti v reakcii na vyjadrenie Roberta Fica v diskusnej relácii TA3.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak by vládni politici venovali aspoň polovicu pozornosti svojej práci, ako venujú jednému mimovládnemu politikovi, bolo by na Slovensku naozaj radosť žiť. „

L. Ď. Nicholsonová nevylúčila vstup do nového politického projektu

SaS je podľa europoslankyne personálne „vykuchaná“, nemá potenciál a jej šéf Richard Sulík ju nemá komu odovzdať. Návrat do strany pre ňu nemá veľký zmysel.

Bratislava 10. augusta (TASR) – Europoslankyňa a bývalá predstaviteľka strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová nevylúčila vstup do prípadného nového politického projektu. Ako lídra si vie predstaviť súčasného ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) a v projekte by podľa nej mohol byť aj exminister financií Ivan Mikloš. Uviedla to v utorkovej (9. 8.) relácii televízie Joj Analýzy Na hrane. Nemyslí si, že expremiér Mikuláš Dzurinda by mal v novom projekte zohrať líderskú funkciu.

Zobraziť celý článok

JH: „Pani europoslankyňa môže robiť čo chce, vstúpiť kam chce, do čoho chce a aj predstavovať si čo chce. Žijeme v slobodnom demokratickom svete a môže tak robiť každý.“ 

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-jedna-noha-sas/654337-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi