Týždeň v skratke
To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.
Bratislava 4. novembra 2024 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo odvolávanie dvoch ministrov, ale aj cesta vlády do Číny. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.
Prezident: Politická situácia si zatiaľ nevyžaduje zásah hlavy štátu
Uviedol, že utorkovú situáciu s nefunkčným parlamentom pozorne sledoval.
Martin 30. októbra (TASR) – Aktuálna politická situácia si nevyžaduje zásah hlavy štátu. Na stredajšom regionálnom výjazde v Martine to skonštatoval prezident SR Peter Pellegrini. Podľa jeho slov bude musieť premiér Robert Fico (Smer-SD) pravdepodobne reagovať na aktivity poslancov za SNS v záujme garancie dôvery vlády v Národnej rade SR.
JH: „Je lepšie, keď sa prezident P. Pellegrini nebude snažiť zasahovať do politického diania. Môže to skončiť ako minule, keď tvrdil, že konsolidačné zákony nepodpíše, ak sa nenájde kompromis, za ktorý výpovede lekárov nemožno považovať ani náhodou či omylom.“
Tomáš: Je diskusia, že by sa Šutaj Eštok posunul na šéfa NRSR
Tomáš zároveň zachytil vyjadrenia premiéra Fica (Smer-SD), ktorý doteraz podporoval na pozíciu predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), že sa zmenili pomery v parlamente a klub SNS má len sedem poslancov.
Bratislava 3. novembra (TASR) – Voľbou koaličného Hlasu na post predsedu Národnej rady (NR) SR je stále minister investícií Richard Raši. V koalícii však prebieha diskusia, že by sa na tento post posunul šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (obaja Hlas-SD). V diskusnej relácii V politike na televízii TA3 to uviedol minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). O tom, kto by mohol byť novým ministrom vnútra, špekulovať nechcel. Opozičná poslankyňa Simona Petrík (PS) označila chýbajúci post šéfa parlamentu za medzinárodnú hanbu.
JH: „Najhorší je nikto, takže ktokoľvek by bol na pozícii predsedu parlamentu lepší.“
Rezort kultúry: Martinská deklarácia udala smer slovenskej politike
Ministerka Šimkovičová poukázala na to, že osobnosti, ktoré sa zaslúžili o prijatie Martinskej deklarácie, ukázali mimoriadnu odvahu a predvídavosť.
Bratislava 30. októbra (TASR) – Udalosti z Martina na konci októbra 1918 boli pre slovenský národ rozhodujúce a udali smer celej modernej slovenskej politike na nasledujúce desaťročia. Pri príležitosti 106. výročia Martinskej deklarácie to zdôraznilo Ministerstvo kultúry (MK) SR.
JH: „Nie je jasné, čo to je moderná politika – na rozdiel od slovenskej politiky – ale keď to tvrdí ministerka kultúry, tak by to tak malo byť. Napokon, kto iný by to mal vedieť?“
Opozícia kritizuje cestu premiéra do Číny: Môže ohroziť budúcnosť SR
Premiér Fico vníma túto návštevu Číny ako jednu z najväčších a najdôležitejších v tomto roku. Je to však veľký omyl, uviedol Milan Majerský z KDH.
Bratislava 30. októbra (TASR) – Opozícia kritizuje cestu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) do Číny, ktorá podľa nej môže mať negatívny vplyv na Slovensko v budúcnosti. Premiér by sa mal podľa opozície vyhnúť riskantným rozhodnutiam, ako je napríklad podpis a nadviazanie spolupráce s Čínou v oblasti spravodlivosti, kritickej infraštruktúry či bezpečnosti monitorovacích systémov. Upozornili na to poslanci opozičných strán Progresívne Slovensko (PS), Sloboda a Solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).
JH: „Pre Slovensko môže byť Čína strategický partner, ale pre Čínu Slovensko strategický partner byť naozaj nemôže.“
SaS hovorí kvôli utorkovému dianiu v parlamente o rozpade koalície
Predseda SaS opätovne skritizoval viaceré kroky vládnej koalície.
Bratislava 29. októbra (TASR) – Opozičná strana SaS hovorí v súvislosti s utorkovým dianím v parlamente o rozpade koalície. Uznášanianeschopnosť Národnej rady (NR) SR pri utorkovom hlasovaní považuje za vyústenie chaosu. Vyplýva to z vyjadrenia poslanca parlamentu a lídra SaS Branislava Gröhlinga.
JH: „Odchod troch poslancov neznamená rozpad, ale oslabenie koalície. Je v tom rozdiel. Mimochodom, SaS ako iniciátor a účastník takýchto politických hier ho dobre pozná aj ovláda.“
Krajský súd odsúdil Kisku za daňový podvod na podmienečný ročný trest
Kauza súvisí so zaúčtovaním nákladov spojených s propagáciou Kisku pred prezidentskými voľbami, ktoré ako kandidát v marci 2014 vyhral.
Prešov 31. októbra (TASR) – Bývalého slovenského prezidenta Andreja Kisku Krajský súd v Prešove uznal za vinného v daňovej kauze. Za pokračujúci prečin daňového podvodu mu uložil trest odňatia slobody na jeden rok s podmienečným odkladom na dva roky. Rozsudok je právoplatný.
JH: „Rozsudok je síce právoplatný, ale nemusí byť definitívny. Vystavať ďalšiu obranu na systéme – iba on a iní nie – však nemusí byť vôbec postačujúce.“