HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 1.10.2018

Bratislava 1. októbra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo najmä zadržanie osôb, podozrivých z februárovej vraždy dvoch mladých ľudí a úvahy o nezávislosti budúceho policajného prezidenta. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Všetci štyria obvinení z Kuciakovej vraždy idú do väzby

Sudca ich po štyroch hodinách rozhodovania poslal do väzby preto, aby nemohli utiecť, pokračovať v trestnej činnosti, alebo ovplyvňovať svedkov na slobode.

Bratislava 30. septembra (TASR) – Všetci štyria obvinení v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej – Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A. a Alena Zs. idú do väzby. Rozhodol o tom v nedeľu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Tlmočníčka Alena Zs. má byť podľa medializovaných informácií objednávateľkou tohto trestného činu. Prokurátor sa k tomu nevyjadril.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide o očakávané rozhodnutie, azda nikto nepredpokladal, že sudca by uvedené osoby pustil na slobodu. Toto je mimoriadny prípad, ktorý ide mimoriadne aj v zhode naprieč politickým spektrom: všetci si aspoň navonok želajú, aby bol dotiahnutý do konca. Iná otázka je, kde je ten koniec.“  

E. Tomáš: Nové pravidlá výberu šéfa PZ zvýšia kvalitu kandidáta

Podľa podpredsedu SNS a poslanca Jaroslava Pašku novela zákona o Policajnom zbore vnáša istú nezávislosť do policajného zboru.

Bratislava 30. septembra (TASR) – Nové pravidlá výberu policajného prezidenta prispejú k vyššej kvalite kandidáta na túto funkciu. Vyhlásil to v diskusnej relácii TA3 V politike poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Erik Tomáš. Podľa podpredsedu SNS a poslanca Jaroslava Pašku novela zákona o Policajnom zbore vnáša istú nezávislosť do policajného zboru. Podpredseda Sme rodina Milan Krajniak nesúhlasí, očakáva zhoršenie stavu. Podpredseda SaS Ľubomír Galko má isté výhrady aj návrhy na zmenu, ale myslí si, že sa na novele budú vedieť v parlamente zhodnúť.

Zobraziť celý článok

JH: „Nové pravidlá pre policajného prezidenta sú iba starou politickou fintou: zmenou zákona sa kvalita funkcionárov dosiahnuť nedá. Naviac, v tomto prípade má ísť o zavedenie funkcie na dobu určitú, nie neurčitú, ako je doteraz. Z čoho vyplýva, že nezávislosť je obmedzovaná, nie zavádzaná.“

Politici by sa nemali hrať na sudcov, zhodli sa B. Bugár a B. Kollár

Béla Bugár zdôraznil, že nie je jedno, aký signál politici vysielajú, ani čo vysielajú médiá. Aj oni môžu podľa neho prispievať k nedôveryhodnosti polície.

Bratislava 30. septembra (TASR) – Politici by sa vo svojich vyjadreniach k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nemali hrať na prokurátorov a sudcov. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 sa na tom zhodli predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár a predseda opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár. Bugár zdôraznil, že nie je jedno, aký signál politici vysielajú, ani čo vysielajú médiá. Aj oni môžu podľa neho prispievať k nedôveryhodnosti polície.“Ak budú (politici a médiá – pozn. TASR) vysielať signál, že dobre, chytili teraz ôsmich, ale stále to ešte nie je o objednávateľovi, je to negatívna informácia. A pritom všetci vieme, že je to prvý krok,“ myslí si Bugár. Nechcel by však, aby bol vzťah vlády k médiám taký, ako v Poľsku alebo Maďarsku.

Zobraziť celý článok

JH: „S tým, že politici by sa nemali hrať na prokurátorov a sudcov, možno iba súhlasiť. Automatická otázka však znie, keď to vedia, prečo tak robia? Prečo hneď jedným dychom B. Bugár určuje uvedenú informáciu za negatívnu, keď ju iní môžu a aj vnímajú inak?“

M. Lubyová zvažuje zmenu systému financovania škôl

Ministerka školstva Martina Lubyová pripomenula, že v súčasnosti je financovanie viazané na počet žiakov, čo spôsobuje, že školy nerobia výberové konania, ale nábory.

Bratislava 30. septembra (TASR) – Ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) zvažuje zmenu systému financovania škôl. Hovorila o tom v diskusii RTVS O päť minút 12. Pripomenula, že v súčasnosti je financovanie viazané na počet žiakov, čo spôsobuje, že školy nerobia výberové konania, ale nábory. Vhodnejšie by sa jej zdalo viazať financovanie na počet tried.“Máme príliš veľkú kapitáciu, tzv. normatívy sú príliš viazané na počty žiakov. Medzi školami je tak súťaž o žiaka a na školách sa namiesto výberu robí nábor. To je podľa nášho názoru škodlivé a treba dosiahnuť, aby sa ten normatív odpútal od čistého počtu žiakov a previedol sa na ďalší parameter. Je idea, aby sa to neviazalo iba na počet žiakov, ale na počet tried,“ povedala Lubyová. Ide však podľa nej o obrovskú zmenu, ktorá sa nedá urobiť zo dňa na deň. Ministerka je ale presvedčená, že je nutné sa odpútať od čistej kapitácie.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak na takéto zmeny má pani ministerka odvahu, chuť a hlavne súhlas koaličných partnerov, môže ich urobiť. Ak niečo z toho nemá, mala by to nechať tak, pretože to najhoršie, čo môže do konca volebného obdobia urobiť , je nechať veci v rezorte rozbabrané.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-zlapali-ich/351924-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi