HORE

Igor a Matovič

Uverejnené dňa 16.7.2020

Alebo o dôsledkoch zábudlivosti nielen voličov. 

Diplomovka Mgr. Matoviča sa podobá na inú prácu

Diplomová práca Igora Matoviča nápadne pripomína štúdiu známych ekonómov.

Líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností uzavrel magisterské štúdium v roku 1998 prácou Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty. Prácu s takmer identickým názvom vydali v roku 1997 autori Pavol Kárász st., Pavol Kárász ml. a Juraj Renčko. Ide o zhodu okolností, reagoval Matovič.

Až takmer tretina jeho diplomovky sa odvoláva na citácie a odkazy spomínaných ekonómov.

Odídenci z Matovičovej kandidátky na čele s Martinom Mojžišom naznačili, že prácu písal Matovičovi kamarát na zaplatenej dovolenke.

„Diplomovka bola mojím autorským dielom, ale ani jedno jediné písmeno som na nej nenapísal,“ vysvetlil Matovič. Diplomovku podľa neho do počítača prepísala z jeho rukou písaných poznámok sestra jeho najlepšieho kamaráta z vysokej školy počas spoločnej dvojtýždňovej dovolenky v Chorvátsku. Kamarát aj jeho sestra si podľa Matoviča dovolenku platili sami.

Podrobné porovnanie prác Matoviča a Kárászovcov je komplikované. Centrálny register záverečných prác v tom čase neexistoval, do diplomovky je možné len nahliadnuť a robiť si z nej výpisky. „Fotokopírovanie alebo skenovanie pri takýchto starých prácach neumožňuje autorský zákon,“ uviedla Zuzana Kovačičová z Fakulty managementu Univerzity Komenského. Karász včera nedvíhal telefón.

Top študent
Vlastné závery Matoviča tvoria štyri strany zo zhruba 80-stranovej práce o daniach na Slovensku. Matovič si zo školy odniesol titul magistra. Diplomovým vedúcim začínajúceho podnikateľa bol súčasný dekan fakulty Jozef Komorník. Tvrdí, že žiadne signály o tom, že by Matovičova práca nemala byť pôvodná, nezachytil. Patril podľa neho medzi najlepších 20 percent študentov. „Asi dosť dobrú,“ odpovedal na to, akú hodnotiacu známku dostal za prácu jeho diplomant.

Detektor lži
Matovič včera v prítomnosti prezidenta Európskej polygrafickej asociácie Dona Cargilla oznámil, že úspešne prešiel testom na detektore lži s otázkami na svoju prípadnú korupčnú minulosť. Bývalý líder kandidátky Obyčajných ľudí Martin Mojžiš ho požiadal, aby na detektore lži odpovedal aj na to, či svoju diplomovú prácu vypracoval samostatne a či zaplatil človeku, ktorý vypracoval časť jeho diplomovej práce za dovolenku pri mori. „Ak mne chce ktokoľvek dávať akékoľvek otázky na detektore lži, tak akceptujem jedine otázky od predsedov politických strán a tých ľudí, ktorí pôjdu na detektor lži s týmito istými otázkami,“ reagoval Matovič.

Stanovisko Igora Matoviča
Na tlačovej konferencii vo štvrtok, dňa 23. 2. 2012, kde prezident Európskej asociácie polygrafických spoločností pán Don Cargill prezentoval výsledky môjho testu na detektore lži (polygrafe), ktorý som u neho v Londýne absolvoval, padli aj otázky o mojej diplomovej práci. Prítomný novinár sa vyjadril, že sa mu k nej nepodarilo dostať a či mu viem povedať jej názov a závery práce. Odpovedal som, že práca sa volala „Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty“, ale na konkrétne závery práce si už po 13 rokoch nespomínam. Taktiež som mu iniciatívne oznámil, že názov mojej diplomovej práce bol rovnaký ako názov práce pána Kárásza z SAV. Nie je teda pravdou, že by ma akýkoľvek novinár sám konfrontoval s otázkou, že čo hovorím na zhodu názvov prác a ja som na to reagoval, že to je len zhoda náhod.Svoju tému som si vyberal ako jeden z posledných diplomantov a bol som veľmi rád, že medzi fakultou ponúknutými témami (musel som si vybrať zo zoznamu a názov témy som meniť nemohol) bola aj taká, ktorá ma, ako v tom čase ročného podnikateľa, zaujala. Moja radosť bola o to väčšia, keď som následne v knižnici pri príprave zistil, že pán Kárász a spol. napísali štúdiu s identickým názvom. Úplne logicky som pri práci využil aj zistenia štúdie, ktorá sa zaoberala tým istým problémom, ktorým som sa mal zaoberať aj ja. Dupľom, keď to bola štúdia renomovaných slovenských autorov. Od obhájenia mojej diplomovej práce som ju už v ruke nemal. Čo však viem, nikdy som sa nesnažil zatajiť, že som vychádzal zo spomínanej štúdie a som si istý, že som ju aj priamo v diplomovej práci citoval.Na druhej strane viem, že určite som vo svojej práci neprišiel zo žiadnym úžasným odhalením, ktoré by zmenilo slovenský daňový systém. Nebolo to ani mojim cieľom. Odvtedy ako som vo štvrtom ročníku začal podnikať, som štúdium bral skôr ako povinnú jazdu a tešil som sa na jeho skončenie. Tak isto som pristupoval k diplomovej práci – ako k povinnej jazde, formalite, ktorú skôr musím, ako by som chcel vypracovať.Napriek tomu som jej príprave venoval na vtedajšie pomery až neštandardne veľa času. Nedal som prácu napísať niekomu inému, nekúpil som si už napísanú, hoci som mohol. Taký postup bol a myslím, že aj dnes je, úplne bežný. Verejne som sa priznal ku kľúčovej štúdii, z ktorej som vychádzal a ktorú som v práci aj citoval. Diplomovú prácu som obhájil. Nič to však v mojom živote nezmenilo. Môj život bol v tom čase podnikanie a mojím titulom som sa nikdy nechválil. Skôr naopak. Tí, čo ma poznajú, vedia, že som si nikdy nepotrpel na titulovanie, ba priam som žiadal, aby ma nikto neoslovoval pán magister.Nemôžem sa tiež ubrániť pocitu, že s výmyslom, že som si napísanie diplomovej práce zaplatil, prišiel niekto úmyselne preto, aby mediálne prekryl podstatnú informáciu, že som ako jediný politik na Slovensku absolvoval detektor lži. A nie u hocikoho, ale priamou u prezidenta Európskej asociácie polygrafických spoločností Dona Cargilla.

( HN, 24.02.2012, 00:00)

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi