HORE

Aj deti majú práva, pán premiér!

Uverejnené dňa 16.8.2020

O násilí vlády

Na úvod možno iba zopakovať, že rôzne konzíliá epidemiológov, infektológov, či krízové štáby permanentné alebo nepermanentné, vrátane ústredného krízového štábu vedeného ministrom vnútra, nemajú žiadne právomoci ani iné kompetencie voči ľuďom. Ale môžu dávať iba a len odporúčacie návrhy, ktoré ľudia alebo aj orgány verejnej moci, môžu, ale aj nemusia akceptovať. Inými slovami, závery odborného konzília, na ktorom boli oznámené zmeny od 1. septembra tohto roka, nie sú pre nikoho a nijako záväzné. Na to, aby sa takými stali, ich musia vydať výlučne orgány, ktoré na to majú právomoc, a nie poradné orgány, nech sa už nazývajú hocijako. (Napríklad: https://jurajhrabko.sk/fakty-a-argumenty/nedobre-pan-premier/)

Rovnako treba hneď poznamenať, že týmto nie sú nijako dotknuté alebo spochybňované odborné schopnosti členov konzílií či krízových štábov, ktoré sú vzhľadom na ich kvalifikáciu a posty, ktoré zastávajú, nesporné. Lenže, iba zavedenie výlučne odborného pohľadu do praxe nemusí a ani nie je vždy správne, keďže veci majú aj iný rozmer, ako len odborný – napríklad aj spoločenský či ľudský – čo odborníkom, zahľadeným do riešenia problému, zvykne uniknúť. Nehovoriac o rozmere politickom, teda rozmere správy vecí verejných, ktoré má byť učinené v mene verejnosti a najmä v jej prospech.

Príkladom môže byť informácia, že od začiatku nového školského roka budú žiaci druhého stupňa základných škôl a študenti stredných škôl povinní nosiť rúška aj v triedach. Odborníci pritom nezabudli ani na výnimku – týka sa konzumácie jedál a nápojov, kedy konzílium povolilo deťom rúška si sňať. Keďže však výnimka je iba jedna, je evidentné, že rúška majú byť povinné napríklad aj na hodinách telocviku. Lebo keby povinné neboli, odborníci by to isto nezabudli do výnimiek dať. Rovnako ako v nich nie je žiadna úľava ani pre deti s astmou, trpiacimi rôznymi alergiami či kožnými ochoreniami tváre, atď.

To, čo možno zatiaľ oceniť je, že v informácii nie sú sankcie – napísať do neho, že žiak alebo študent, ktorý si sníme počas vyučovania rúško dostane trstenicou alebo bude vylúčený z vyučovania, si už zrejme nikto netrúfol. Zatiaľ.

Na rovinu: toto je zatiaľ vrchol nekompetentnosti premiéra I. Matoviča osobne, keďže s takým návrhom prišiel, ako aj rôznych konzílií a krízových štábov dohromady, keďže jeho návrhu vyhoveli. Lebo premiér. Zostáva podotknúť, že to nebolo po prvý raz, I. Matovič jednoducho priam hýri nápadmi, čo však na uvedenom nič nemení. Totiž:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi