HORE

Nedobre, pán premiér

Uverejnené dňa 16.6.2020

Za to, že Permanentný krízový štáb nemal tajomníka, je zodpovedný iba a len premiér I. Matovič.

Pre vládu premiéra I. Matoviča azda niet výstižnejšieho výrazu ako transparentnosť a to vo všetkých obmenách či pádoch. Vždy o jej potrebe a význame pre spoločnosť hovoril, vždy ju presadzoval. Kým sa nestal premiérom.

Faktom je, že transparentnosťou sa to aj v prípade Programového vyhlásenia jeho vlády ešte priam hemží. To sú však iba slová. Teraz má I. Matovič možnosť nielen o nej hovoriť, ale ju aj vykonávať. Napríklad, predložiť dokumentáciu k tzv. Permanentnému krízovému štábu, ktorý si s povolením vlády zriadil v súvislosti s koronavírusom, aby mu poskytoval poradenstvo a dával odporúčania. Iné právomoci – tobôž rozhodovacie – podobne ako aj ďalšie novozriadené odborné konzíliá, štáb nemal, pretože ich mať ani nemohol.

Je všeobecne známe, že rokovania Permanentného krízového štábu prebiehali nepretržite, že neboli verejné a že rokoval v priestoroch Úradu vlády, pričom z rozpočtu Úradu boli uhrádzané aj výdavky spojené s jeho činnosťou.

Menej známe je to, že tajomník štábu, ktorý mal okrem iných povinností zabezpečovať prípravu rokovaní, plniť ďalšie úlohy spojené s administratívno-materiálno-technickým zabezpečením a vypracovávať záznamy z rokovaní – neexistoval. To vyplýva z odpovede Úradu vlády jednému z košických poslancov, ktoré uverejnilo tamojšie médium: „Vzhľadom na to, že momentálne permanentný krízový štáb nemá tajomníka, záznamy z rokovania sa nevyhotovujú.“

Zdá sa, že Permanentný krízový štáb nateraz už nefunguje, aspoň tak to verejnosti oznámil jeho člen R. Mistrík. Odôvodnil to tým, že jeho činnosť bola podľa Štatútu „viazaná na núdzový, mimoriadny alebo výnimočný stav.“ Nie je to tak, keďže sa v ňom píše, že štáb je zriadený aj na obdobie „mimoriadnej situácie,“ ktorá stále trvá, hoci hneď ďalším faktom je, že sú nateraz zbytočné – aj štáb aj mimoriadna situácia.

To, čo zbytočné nie je, je dozvedieť sa, koľko peňazí stála doterajšia činnosť Permanentného krízového štábu. Lebo o transparentnosti sa nemá iba hovoriť, ale má sa aj javiť a hlavne ju treba vykonávať.

(Pokračovanie)

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Balónik SaS

Dejiny SaS potvrdzujú, že jej ambície boli vždy väčšie ako jej schopnosti a inak to už nebude.

10. augusta 2022
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ako prezidentka rozhodne, tak aj bude.

8. augusta 2022
Kaviareň

Horúčavy udreli

SaS je ochotná rokovať a má aj vyjednávací tím, ale nemá o čom a ani s kým rokovať, keďže žiadny návrh nepredložila.

5. augusta 2022
Fakty a argumenty

Z klubu do klubu

Aktuálny stav v parlamente už neodráža výsledky volieb.

3. augusta 2022
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi