HORE

Ako Fico v sukni

Uverejnené dňa 18.10.2017

V súvislosti s chýbajúcimi členmi Súdnej rady sa ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská správa ako Fico v sukni. A poslancov Mosta-Híd v parlamente zase nerozoznať od poslancov Smeru-SD.

Samozrejme, nie je to nič potešujúce. Z ich strany totiž nejde o nič menšie ako o úmyselné a opakované porušovanie Ústavy. Tá hovorí, že Súdna rada má 18 členov, pričom po troch z nich volí (a odvoláva) parlament a vláda. Ak ich nemá, ide o porušenie Ústavy, o tom niet nijakých pochybností, to potvrdil aj Ústavný súd. V súčasnosti však má Súdna rada iba 15 členov, pričom povinnosť jedného má zvoliť parlament a dvoch vláda. Povinnosť, nie možnosť. V oboch prípadoch sa tak doteraz nestalo a o to sa pričinila hlavne ministerka Žitňanská.

Čo sa týka vlády, neplní si povinnosť ministerky, keďže vláda o kandidátoch do Súdnej rady nemôže rokovať a ani ich schváliť bez jej návrhu. Ktorý však Lucia Žitňanská akosi stále nedodáva a vláde žiadny návrh v tejto súvislosti nepredkladá. Volebné obdobie dvoch nominantov vlády sa pritom skončilo už v septembri tohto roka.

Znamená to, že už v septembri mala vláda vymenovať do Súdnej rady dvoch nových členov. Nestalo sa tak a za porušovanie Ústavy vládou nesie zodpovednosť premiér Fico. Mal by sa zrejme viac skoncentrovať.

Priam neuveriteľné je, že ministerka Žitňanská pritom osobne blokuje rokovanie parlamentu o zvolení jedného člena Súdnej rady, ktorý jej chýba ešte od júna tohto roka. Samozrejme, s pomocou Mosta-Híd, ale aj tak je to viac ako iba zvláštne, keď člen vlády, ktorý zodpovedá parlamentu, stavia veci naopak, ako keby člen vlády vládol aj parlamentu. Alebo inak, robil si z parlamentu slúžku.

Jedna vec je, že to predseda parlamentu A. Danko dovolí, keďže porušovanie Ústavy padá aj na jeho hlavu. Druhá, že Most-Híd naozaj rýchlo zoSMERovateľ. A celkom iná vec je argumentácia pani ministerky: dôvodiť Koaličnou dohodou a Programovým vyhlásením vlády keď ide očividne, nepochybne a nespochybniteľne o porušovanie Ústavy, je viac ako tristné.

Mimochodom, ak Ústava nehovorí nič o tom, že členovia nominovaní prezidentom, parlamentom a vládou nesmú byť sudcami či vykonávať politickú funkciu – a to teda nehovorí – potom sa síce možno na takýchto podmienkach dohodnúť aj ich uplatniť na kandidátku Jankovskú, ktorú preto ministerka blokuje, ale aj tak nemožno nimi obhajovať porušovanie Ústavy. Tá hovorí zreteľne:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi