HORE

Brzdite, pán premiér

Uverejnené dňa 22.4.2020

Slovensko dnes nastúpilo na prvú fázu uvoľňovania koronavírusového režimu. Je to nevyhnutnosť, pretože život sa nedá zastaviť a najmä, režim už uvoľnili a uvoľňujú ostatné krajiny. Faktom je, že niektoré viac, iné menej, ale uvoľňovaniu sa už nedá zabrániť. Ani rôznymi nariadeniami, a ani silou. Napokon, vždy to záleží hlavne od samotných ľudí – tí, ktorí sa chcú chrániť, sa chránia a budú chrániť a tí, ktorí sa chrániť nechcú, sa chrániť nebudú, pričom rôzne príkazy a zákazy štátu im to dokážu nanajvýš sťažiť, ale nie aj zamedziť.

Inými slovami, premiér I. Matovič v takejto situácii nedokáže uvoľňovaniu zabrániť, aj keď by chcel. Taká je jednoducho realita: postupom času a pekného počasia bude iba pribúdať ľudí, ktorí začnú mať vírusového režimu takpovediac plné zuby a ak bude platiť naďalej, odmietnu ho rešpektovať. Napokon, vláda musí vedieť, že príkazy a zákazy sa obchádzajú hneď potom, ako boli vydané, len zatiaľ je to v menšej miere.

Rozumná vláda ustúpi skôr, ako sa situácia v spoločnosti obráti proti nej. Najlepšie bez zbytočných chýb, teda tak, aby za sebou zanechala obraz vlády kompetentnej, ktorá si dokázala poradiť s vírusom vskutku vynikajúco. Takýto obraz sa však dokáže z pamäti vymazať omnoho ľahšie, ako sa do nej vryť. Premiér I Matovič by sa aj preto mal začať učiť brzdiť vo vyjadreniach. Napríklad: ak Ústredný krízový štáb prijme opatrenie, podľa ktorého sa tzv. pendleri budú musieť od mája na hraniciach preukazovať negatívnym testom nie starším ako 30 dní , nemôže premiér pár dní pred uvedeným termínom vyhlásiť, aby sa ešte testovať nedávali. Teda môže, keďže tak urobil, ale nie je to vôbec rozumné. Aj alebo hlavne preto, lebo tak verejne spochybňuje rozhodnutie krízového štábu, a po ňom to môžu začať robiť aj ďalší a v iných veciach. Nehovoriac o priamom zasahovaní do rozhodnutia štábu.

Povedané inak, je výlučne vecou Ústredného krízového štábu, aby v prípade, ak to uzná za vhodné, toto opatrenie prehodnotil – čo by aj mal – ale rozhodne nie je vecou premiéra, aby ho spochybňoval a vyzýval na jeho nerešpektovanie, kým platí.

Netreba mať veštecké schopnosti na konštatovanie, že koronavírus bude prežívať ešte dlho, ale význam Ústredného krízového štábu sa bude znižovať. Premiér I. Matovič situáciu s ním zvládol na výbornú, ale nastáva už čas, aby preradil a začal sa venovať bežnej politickej prevádzke. Čím skôr si to uvedomí, tým lepšie. Napokon, vyniknúť môže aj v nej.

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi