HORE

Byť či nebyť?

Uverejnené dňa 5.3.2020

Ak strane Za ľudí budúca vládna koalícia smrdí, potom sa ocitne spoločnosti „mafiánov“ a „fašistov,“ inej možnosti jednoducho niet. Vycítil to aj premiér P Pellegrini.

Prezidentka Z. Čaputová sa rozhodla odovzdať I. Matovičovi do rúk písomné poverenie na rokovanie o zostavovaní vlády. Bez ohľadu na to, že takéto rokovania I. Matovič viedol aj bez neho, to predsa len možno označiť za prvý aký-taký oficiálny krok k nastúpeniu jeho vlády, keďže vôľu voličov bola prinútená akceptovať aj hlava štátu.

Prvé kroky I. Matoviča po voľbách neboli veľmi kompetentné. Ísť práve za R. Sulíkom po rozumy ako sa zostavuje vláda, nebolo veľmi šťastné, ale stalo sa. Nevadí. Problém je beztak a zatiaľ iba v tom, že R. Sulík prišiel s tézou, podľa ktorej vraj existuje úzus, že SaS si môže vybrať funkciu ministra financií. Vraj víťaz volieb si vyberá ako prvý a vybral si premiéra, druhý vo voľbách si vybral predsedu parlamentu a tretí takú funkciu, akú len chce. Čo je – slušne povedané – zavádzanie, možno také niečo existovalo iba v čase, keď vládu skladala (ne)politička I. Radičová, ale inak nie.

Vo všeobecnosti totiž platí, že každý záujemca o vstup do vládnej koalície môže vyskakovať iba tak vysoko, ako mu nastavili latku voliči a R. Sulíkovi, ktorý skončil predposledný, ju teda rozhodne vysoko nenastavili. Bez ohľadu na to, že ak strana, ktorá má premiéra, ale nemá aj ministra financií, to môže rovno zabaliť. V riadení krajiny sú totiž naozaj dôležité iba tri veci: peniaze, peniaze a peniaze. Navyše, taká vláda, ktorá vzišla z volieb a mala za financmajstra nominanta inej strany ako bol premiér, doteraz jednoducho na Slovensku neexistovala. Výnimkou, potvrdzujúcou toto pravidlo, bola iba prvá vláda M. Dzurindu, v tej však fungoval aj post vicepremiéra pre ekonomiku. Iba pre úplnosť, v tom čase mala SDĽ ešte aj predsedu parlamentu.

Vo všeobecnosti sa tiež ukazuje, že so skladaním vlády aj personálnym obsadením bude ešte aj zábava. Napríklad, ak A. Kiska argumentuje požiadavkou na odbornosť a morálku, pričom prstom ukazuje na B. Kollára. No. Treba povedať, že každý jeden predseda strany má osobne – ľudovo povedané – v tejto oblasti za ušami. Aj I. Matovič, aj B. Kollár, aj R. Sulík, aj A. Kiska. Dvaja za osemnástich, dvaja za dvadsiatich bez dvoch. Menovať ich kauzy netreba, stačí len dodať, že spoločným menovateľom sú ich spôsoby z čias, keď podnikali.

Mimochodom, ale toto nie je naozaj pre útlocitných:



Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O zlyhaní R. Fica

a ceste parlamentných uznesení do Moskvy

7. decembra 2024
Fakty a argumenty

Lebo Matovič

Verš pastora Niemöllera je znovu aktuálny.

5. decembra 2024
Fakty a argumenty

O potešení R. Fica

a nefungujúcej koalícii

30. novembra 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné hrátky

Bude zaujímavé sledovať, ako si so situáciou nová generácia politikov, ale aj občianskej spoločnosti poradí.

29. novembra 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi