HORE

Čierne a biele

Uverejnené dňa 1.11.2017

Minister vnútra Robert Kaliňák nedávno oznámil zavedenie štatistiky rómskych trestných činov.

„Je pre nás dôležité, aby sme začali robiť konkrétnu štatistiku rómskych trestných činov, aby sme ich vedeli oddeliť od zvyšných a vedeli sme priamo zacieliť opatrenia. Aby sme vedeli, aká je skutočná bezpečnostná situácia v obci a kto tam pácha trestnú činnosť. Aby sme ju mohli znížiť a mohli sme chrániť našich občanov,“ vyhlásil.

Aj keď jeho reč vyvolala naozaj rôzne reakcie, nie je potrebné sa ňou detailnejšie zaoberať, pretože by zmizla podstata veci, o čo aj ministrovi ide – snaha zakryť neschopnosť a zlyhania v riešení tzv. rómskej otázky. Aj preto, lebo veľmi dobre vie, ktoré územia sú z hľadiska páchania trestnej činnosti najviac problematické a tiež to, ktorí ľudia sa trestnej činnosti dopúšťajú. Ďalšie značkovanie je zbytočné.

Bola to pred piatimi rokmi vskutku značná paráda: veľké titulky a dlhé spravodajstvá v médiách, keď sa pred ich zástupcov postavili minister Kaliňák, predseda OĽaNO I. Matovič a splnomocnenec vlády pre rómske komunity P. Pollák, aby referovali o ich novej rómskej reforme, ktorú vypracovali. Dali jej názov Správna cesta a ako prvú predstavili jej časť o školstve a vzdelávaní, ktorá mala 14 opatrení. Je nateraz zbytočné ich všetky  pripomínať, keďže sú už dávno v smetnom koši.

Ale to, že správnou nebola, sa ukázalo v praxi už o pár mesiacov, keď si na ňu už takmer nikto ani len nespomenul. Bolo v nej napríklad uvedené, že „pre lepšie uplatnenie rómskych detí na pracovnom trhu pristúpi štát k zavedeniu 12-ročnej povinnej školskej dochádzky pre všetky deti s tým, že žiak, ktorý nedokončí úspešne 8. ročník základnej školy, bude musieť nastúpiť na trojročnú učňovskú školu.“ Minister Kaliňák pritom uviedol, že rómska reforma v oblasti vzdelávania by sa mala zrealizovať v horizonte dvoch-troch rokov. „Niektoré opatrenia budú v praxi už na budúci rok, niektoré opatrenia však smerujú k legislatívnym krokom,“ tvrdil v októbri 2012.

Teraz je koniec októbra 2017. Čo sa za tých päť rokov v tejto súvislosti uskutočnilo, môže posúdiť každý sám. Pritom nemožno povedať, že absolútne nič, keďže sa zrealizovalo viacero vecí. Otázny je ich dosah. Posúďte sami na čerstvom príklade, ktorý však vystihuje aj všetky ostatné a vlastne všetky doteraz uskutočnené  zámery:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi