HORE

Vďaka, M. Kotleba

Uverejnené dňa 24.10.2018

Aby bolo jasné a nespochybniteľné, napíšem to hneď v úvode, zopakujem v strede a aj v závere tohto článku: nikdy som M. Kotlebu a spol. nevolil a ani voliť nebudem. Nesúhlasím s ich názormi, návrhmi ani skutkami a ani ich nebudem akoukoľvek formou podporovať, ale proti nim argumentovať. Kvôli férovosti a pravdivej skutočnosti však hovorím: vďaka M. Kotlebovi, že zabránil ďalšiemu sprzneniu Ústavy, keď poslanci Klubu Kotleba-ĽSNS nepodporili jej novelu v súvislosti s voľbou ústavných sudcov. Hoci viem, že keby mali väčšiu moc, sprznili by Ústavu ešte viac.

Takú ťažkú politickú prehru, akú utrpela vládna koalícia Smer-SD, SNS a Most-Híd naozaj nevidno často. Udiala sa počas nočného hlasovania o novele Ústavy v súvislosti s voľbou ústavných sudcov. Za návrh vlády totiž hlasovalo iba 51 koaličných poslancov, ku ktorým sa pridali štyria nezaradení. Vrátane potencionálneho kandidáta na prezidenta M. Krajniaka zo Sme rodina-Boris Kollár.

Na chaos, ktorý v sieni parlamentu vládol poukazuje tiež to, že za návrh nehlasovali ani predsedovia SNS a Mosta-Híd, ba ani samotný predkladateľ návrhu R. Madej. To jasne, zreteľne a azda aj dostatočne vykresľuje kvalitu robenia aktuálnej politiky po slovensky.

Z vecného hľadiska je len dobre, že návrh, s ktorým prišiel minister spravodlivosti G. Gál a ktorý sa snažil pozmeniť návrhom poslanec R. Madej, nebol schválený. Lepší súčasný stav, ako to, čo priniesli do parlamentu: či už išlo o demontáž právomocí prezidenta, degradáciu Ústavného súdu v systéme alebo o možnosť vyzliecť z talára ústavného sudcu obyčajným hlasovaním väčšiny jeho kolegov.

Z politického hľadiska ide o celkom iné záležitosti. Aj o zlú taktiku navrhovateľa pozmeňujúceho návrhu R. Madeja, ale najmä o to, že parlament sa ocitol pod taktovkou hlavne Klubu poslancov Kotleba-ĽSNS, od ktorých záležalo čo bude schválené a čo nie. Jednoducho povedané, parlament v utorok večer a v noci ovládli – povedané slovníkom prezidenta, koaličných aj mimovládnych poslancov a kde koho iného – fašisti. Politicky nepríjemné, ale pravdivé.

Nikdy som M. Kotlebu a spol. nevolil a ani voliť nebudem. Nesúhlasím s ich názormi, návrhmi ani skutkami a ani ich nebudem akoukoľvek formou podporovať, ale proti nim argumentovať. Kvôli férovosti a pravdivej skutočnosti však hovorím: vďaka M. Kotlebovi, že zabránil ďalšiemu sprzneniu Ústavy, keď poslanci Klubu Kotleba-ĽSNS nepodporili jej novelu v súvislosti s voľbou ústavných sudcov. Hoci viem, že keby mali väčšiu moc, sprznili by Ústavu ešte viac.

Navyše, rýchla analýza hlasovaní ukazuje, že tak s koaličnými, ako aj s mimovládnymi poslancami sa pritom hrali ako mačka s myšou. Tu čosi podporili, tam niečo odmietli. Vždy však pritom postupovali jednotne, teda silou celého poslaneckého klubu. Na rozdiel napríklad od mimovládnych poslancov, ktorí hlasovali takpovediac bez rozmyslu: automaticky hlasovali proti aj v prípade, keď by opak bol pre nich výhodnejší. Podobne aj koaliční. Inými slovami, kým u jedného poslaneckého klubu vládla politická rozvážnosť, u ďalších politická hystéria.

Pri rokovaní o novele Ústavy v súvislosti s voľbou ústavných sudcov bolo mnoho obrazov a obrázkov, ktoré na to dostatočne upozorňujú. Napríklad, keď Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) presviedčala ministra aj verejnosť o tom, že mimovládne strany vlastne chceli podporiť vládny návrh novely, ktorý do parlamentu predložil. Alebo:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi