HORE

Ďalšia obeť M. Kočnera

Uverejnené dňa 30.10.2019

Čím dlhšie bude M. Glváč odkladať odchod z funkcie, tým väčšie škody napácha.

Je iba otázkou času, kedy M. Glváč skončí vo vedení parlamentu. Koaliční poslanci ho v nej zatiaľ podržali, keď neschválili program schôdze, na ktorej mal byť z funkcie podpredsedu parlamentu odvolaný. Zatiaľ. Adekvátnou odpoveďou navrhovateľov by bolo okamžité  ďalšie podanie návrhu na jeho odvolanie, k čomu však neprišlo a tak M. Glváč môže ešte vo funkcii zotrvať dlhšie.

Každý však pritom vie, že je to politicky aj stranícky dlhodobo neúnosné. Čím dlhšie bude M. Glváč odkladať odchod z funkcie, tým väčšie škody napácha. Predseda strany R. Fico síce pri M. Glváčovi stojí, zastáva sa ho, ale tiež vraví, že rozhodnutie je iba na M. Glváčovi a on ho podporí, nech bude akékoľvek. Rétorika samotného M. Glváča je podobná – bude vraj konať tak, aby strane neškodil. Ak k tomu pripočítame vyjadrenia iných straníckych činovníkov – napríklad aj premiéra P. Pellegriniho – vidno, že straníkom aspoň rétoricky ide o takú stranu, v ktorej M. Glváč nemá momentálne miesto, aby ju oficiálne reprezentoval.

Isteže, M. Glváč sa môže cítiť a zrejme sa aj cíti ukrivdený. Aj ako ďalšia obeť M. Kočnera (tu). To však so straníckou ani politickou kultúrou nemá nič spoločné. Mal by dokázať, že funkcia pre neho neznamená všetko, uznať, že v politike existujú chvíle, kedy politik má konať, a nielen hovoriť, sľubovať či problém odkladať. Politika nie je o spravodlivosti a problém, ktorý M. Glváč má, nevyhnije aj preto, lebo je už veľmi krátko pred voľbami a je veľmi výbušný. Vťahuje pritom do neho celú stranu, teda aj alebo najmä jej radových členov po celej krajine.

Samozrejme, aj celú vládnu koalíciu, čo nemôže byť a ani nie je pre ňu vôbec príjemné. Aj SNS aj Most-Híd sa totiž vezú v rovnakom politickom kočiari, ktorý poháňa M. Glváč. Ale donekonečna mu nebudú kryť chrbát, lebo voľby. Lebo sa potrebujú odlíšiť. Lebo vlastných straníckych starostí majú viac ako dosť. Lebo si nemôžu dovoliť M. Glváča dlho politicky kryť.

Povedané v troch bodoch:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi