HORE

Deväť dní

Uverejnené dňa 8.1.2022

Neexistuje relevantný dôvod na udržiavanie núdzového stavu, keď sú prevádzky, služby aj školy otvorené.

 

Aj keď v piatok mimoriadne rokovala vláda a hlavný hygienik vydal novú vyhlášku, pravidlá správania sa od 10. januára 2022 nie sú opäť veľmi zreteľné.

Ministerstvo zdravotníctva už pred rokovaním vlády informovalo, ako a aké pravidlá by mali fungovať po ukončení zákazu vychádzania. Ministerka kultúry zase oznámila, že sa od pondelka otvárajú kultúrne podujatia v režime OP pre maximálny počet 50 návštevníkov. Zo samotného rokovania vlády však nebolo ani v sobotu napoludnie známe, čo a ako vláda schválila, k dispozícii je stále iba návrh uznesenia. Hoci bol schválený, stále nejde o oficiálne uznesenie, takže aj nasledujúci text je v podstate bez záruky.

Ak platí to, čo je napísané v návrhu uznesenia vlády, potom platí, že vláda schválila „zmenu návrhu aktualizácie Alert systému“. Povedané v skratke – zmenu v Covid Automate. Akú, to stále nevedno, to je stále tajné. Zároveň rozhodla, že Covid Automat sa nebude „do 18. januára 2022 vrátane“ uplatňovať. Na základe tohto návrhu by to malo znamenať, že do uvedeného dátumu nebude minister zdravotníctva na základe Covid Automatu týždenne predkladať na rokovanie vlády aktualizáciu mapy okresov a ani informovať verejnosť o rizikovej úrovni jednotlivých okresov. Ale rovnako, že do tohto dátumu hlavný hygienik by nemal „prijímať opatrenia“ vzťahujúce sa na obmedzenie prevádzok a hromadných podujatí podľa aktualizovaného Covid Automatu.

Hlavný hygienik novú vyhlášku k obmedzeniam v prevádzkach včera vydal, ale aj tak nie je v tejto chvíli jasné a ani zrozumiteľné, aké pravidlá vlastne budú od pondelka platiť. Vrátane avizovaného otvorenia divadiel a kín. Preto iba náčrt – malo by to tak, že od 10. 01 do 18.01. 2022 nebude môcť už ani hlavný hygienik vydávať vyhlášky, preto ju aj vydal v piatok, keď uznesenie vlády ešte nebolo účinné. Naopak, jasné a zrozumiteľné z mimoriadneho rokovania vlády je to, že sa od 10. januára 2022 končí zákaz vychádzania a ďalšie obmedzenia s ním súvisiace. Jasné a zrozumiteľné je tiež to, že naďalej platí núdzový stav a „uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať v počte nad 6 osôb okrem osôb žijúcich v jednej domácnosti“. A to aj napriek tomu, že neexistuje relevantný dôvod na udržiavanie núdzového stavu, keďže takmer všetky prevádzky a služby sú otvorené, hoci niektoré iba v obmedzenom režime. Vrátane škôl. Kým však núdzový stav nebude zrušený alebo neuplynie jeho stanovená lehota, jednoducho platí – je to fakt.

Od pondelka tak vznikne rozhodne zaujímavá situácia:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi