HORE

Dilema vládnej koalície

Uverejnené dňa 14.8.2020

O pomeroch v parlamente

Prípravný výbor politickej strany Hlas-SD dnes odovzdal petičné hárky s podpismi na jej registráciu.

Ani odovzdanie petičných hárkov na založenie novej politickej strany a ani jej očakávaná registrácia na ministerstve vnútra, však nie sú dôvodom na zmenu pomerov v NR SR. Tými sú iba a len pohyby poslancov zvolených vo voľbách za jednotlivé politické strany v zmysle a podľa rokovacieho poriadku parlamentu. Napríklad, ak rokovací poriadok uvádza, že „Národná rada volí predsedu a členov výboru pre európske záležitosti na základe princípu pomerného zastúpenia politických strán a politických hnutí, za ktoré boli poslanci zvolení do národnej rady v príslušnom volebnom období,“ znamená to, že ak poslanci odídu z poslaneckého klubu strany, za ktorú boli vo voľbách zvolení, strácajú možnosť byť funkcionármi a členmi uvedeného výboru.

Samozrejme, politické pomery v NR SR sa odchodom poslancov zo strán menia, pričom to platí tým viac, čím viac poslancov stranu opustí.  Keďže v tomto prípade ide o opozičných poslancov, nejde ani tak o počty, ako hlavne o možnosti: napríklad mať poslanecký klub, o čo skupina nezaradených poslancov okolo P. Pellegriniho parlament isto požiada.

V záujme parlamentarizmu je, aby nový klub vznikol, nie je to však aj v záujme vládnej koalície, pretože jej to môže a dokáže sťažiť vládnutie. Istým spôsobom aj obmedziť jej moc a znepríjemňovať jej politický život. V súčasnosti sú totiž v parlamente dva opozičné kluby – Smer-SD a Kotlebovci ĽSNS – ak vznikne aj tretí, bude to mať koalícia ťažšie.  To, že poslanecký klub dostáva na svoju činnosť finančné príspevky je irelevantné, dôležité je, že ak vládna koalícia odsúhlasí vznik ďalšieho opozičného poslaneckého klubu, umožní nástup a rast novej politickej strany, s ktorou môže a bude mať zrejme iba oštaru.

Napríklad:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Jedna noha SaS.

16. augusta 2022
Kaviareň

O situácii

vo vládnej koalícii

15. augusta 2022
Rozhovory

Nová doktrína vlády

Možností, ako predlžovať agóniu vlády, je jednoducho ešte stále veľa.

Fakty a argumenty

O zákopoch

a straníckych manévroch

11. augusta 2022
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi