HORE

Doživotná renta? Ale no

Uverejnené dňa 27.6.2024

Hoci prezident P. Pellegrini je prvým, kto bude v prípade oboch zákonov konať, nie je aj posledným.

 

Parlament už schválil aj zákon o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie na Slovensku. Spolu so zákonom o STVR čakajú na podpis prezidenta P. Pellegriniho. Ten už oznámil, že nebude podliehať žiadnym tlakom ani emóciám, ktoré obidva zákony sprevádzajú a dodal: „Pokiaľ v nezhliadnem rozpor s Ústavou alebo zásah do slobody slova, som pripravený ho podpísať“.

Pri zákone o STVR to má prezident P. Pellegrini naozaj ľahké. Možno totiž zopakovať, že nemusí ani čítať celý zákon, postačí posledná veta o tom, kedy má zákon nadobudnúť účinnosť. A hneď zistí, že kým Ústava mu dáva na rozhodovanie či zákon podpíše alebo vráti parlamentu na opätovné prerokovanie 15 dní, od doručenia zákona, parlament mu dal o 5 dní menej. Svojvoľne. Inými slovami, ak parlament porušuje Ústavu tým, že prezidentovi takpovediac mirnix-dirnix skracuje či odopiera lehoty a tým pádom aj práva, ktoré mu dáva Ústava, záleží v prvom rade na prezidentovi P. Pellegrinim, či parlament vráti do ústavných koľají alebo nie. A či bude ctiť a brániť Ústavu pred svojvoľným konaním parlamentu. Isto, teoreticky možno pripustiť, že nešlo o svojvoľné konanie parlamentu, ale že „chybička se vloudila,“ ale aj v takom prípade je hlava štátu priam povinná umožniť parlamentu chybu napraviť. Tak, že mu zákon vráti na opätovné prerokovanie, aby chybu mohol odstrániť. V civilizovaných krajinách to býva zvykom.

Podobne, hoci nie na prvý aj x-tý pohľad ako je tomu pri zákone o STVR, je to aj so zákonom o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie na Slovensku. Otáznych je v ňom viacero vecí, ktoré sa týkajú najmä jedného zo základných práv a slobôd ľudí – práva na zhromaždenie. Ale nielen.

Pri posudzovaní zákonov a rozhodovaní o tom, či ich vráti alebo nevráti parlamentu na opätovné prerokovanie, ba si mohol a mal prezident P. Pellegrini okrem iného pripomenúť aj vlastný inauguračný prejav, s ktorým vstupoval do funkcie. Či bol iba preto, aby nejaký bol alebo mal znamenať aj nejaké posolstvo. Je totiž síce dôležité, že hoci prezident P. Pellegrini je prvým, kto bude v prípade oboch zákonov konať, nie je aj posledným. Tým kto má na území Slovenska posledné slovo, je Ústavný súd. A hlavne v prípade práva na zhromaždenie má definitívne slovo až Európsky súd pre ľudské práva.

Zhrnuté a podčiarknuté – aj rozhodnutie prezidenta podlieha kontrole. Súdom. Tak je rozdelená moc v krajine. Základná otázka pre prezidenta P. Pellegriniho tak znie, či chce byť hlavou štátu krajiny demokratickej alebo inej. Odpoveď dá skutkami, nie slovami.

V poznámke pod čiarou možno zopakovať, že doživotná renta pre R. Fica sa môže premeniť na dočasnú už po budúcich parlamentných voľbách – ak vládu zostavia iné strany ako vládnu teraz. Ale iba môže, keďže je zároveň faktom, že žiadna mimovládna strana doteraz nedala verejný ani neverejný prísľub, že ak bude súčasťou budúcej vlády, jej zrušenie aspoň navrhne. Mimochodom, na premenu doživotnej na dočasnú rentu postačí 76 poslancov.

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi