HORE

Dva dni v krajine

Uverejnené dňa 6.2.2021

Hoci politický rozmer rozhodovania vlády o nových opatreniach na šírenie vírusu je kruciálny, predsa len je po prvom čítaní potrebné uprednostniť takpovediac vecnú, a nie politickú stránku. Pri tej postačí nateraz konštatovať, že ide o dielo celej vládnej koalície OĽaNO-Nova-Kresťanská únia-Zmena zdola, Sme rodina, SaS a Za ľudí. A to aj napriek minulým aj súčasným rozprávkam R. Sulíka či M. Krajniaka.

To, čo vláda v piatok schválila skutočne nie sú opatrenia na zamedzenie šírenia vírusu, ale opatrenia, ktoré jeho šíreniu môžu iba napomôcť. Možno to už nielen povedať, ale aj konštatovať: vláda svojimi rozhodnutiami – a najmä celoplošným antigénovým testovaním – napomáha šíreniu vírusu namiesto toho, aby šírenie spomaľovala.

Pričom hlavný hygienik J. Mikas bol tentoraz aj nedočkavejší či rýchlejší ako vláda: kým uznesenie vlády o nových zákazoch a opatreniach nadobudlo účinnosť až dnes, hlavný hygienik vydal vyhlášku, ktorá má zabezpečiť jeho realizáciu už včera. Aj preto zrejme existuje istý rozpor medzi oboma dokumentami, presnejšie, hlavný hygienik vyhláškou povolil aj to, čo vláda v uznesení v podstate neumožnila či zakázala. Kopí chyby – dalo by sa povedať – keďže aj nedávno namiesto tohtoročnej vyhlášky zrušil minuloročnú, čo v praxi znamenalo, že pár dní platili dve a naraz.

Je to síce zaujímavé, ba ja podstatné, ale nie pre väčšinu ľudí, boriacich sa s osobitejšími životnými situáciami a problémami. Tých zaujíma hlavne čo môžu v danej situácii, teda od 8. februára tohto roka robiť a čo už nie, kedy sa musia preukazovať negatívnym testom alebo jeho náhradou a kedy už nie a kedy sa musia ísť nechať opäť testovať, aby mohli pracovať, starať sa o deti či – horribile dictu – oddychovať.

No. Jednoduchá odpoveď po prvom prečítaní dokumentov znie: ako kto, ako kde a ako kedy. Ako kto: obmedzenia sa členia aj na základe toho, či je niekto zamestnaný alebo nie. Ak je nezamestnaný, má to jednoduchšie. Ak je zamestnaný, potom záleží od toho, kde je zamestnaný. A to treba ešte rozčleniť napríklad aj tak, či tam, kde je zamestnaný, existuje možnosť, aby prácu vykonával z domu alebo nie. Samozrejme, obmedzenia sú iné aj podľa veku: to, čo môže osoba nad 65 rokov, nemôže osoba do 65 rokov. O deťoch ani nehovoriac, keďže aj tie sa delia na viacero kategórií.

Ako kde:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi