HORE

Kiskova dilema

Uverejnené dňa 24.4.2018

Už dlhší čas sa viacero médií, vrátane verejnoprávnej RTVS, snaží navodiť situáciu, že prezident A. Kiska musí akceptovať návrh premiéra Pellegriniho na vymenovanie novej ministerky vnútra. To, že takúto zvesť šíri aj samotný premiér je jedna vec, papagájovanie médií po ňom druhá. Argumenty, ktoré by ich „musí“ potvrdzovali, totiž ani premiér ani médiá nepredkladajú žiadne, iba o tom jednoducho informujú, konštatujú a zdôrazňujú.

Samozrejme, nie je to tak, ale presne naopak: podľa Ústavy tak prezident urobiť vôbec nemusí. Návrh premiéra Pellegriniho môže, ale nemusí akceptovať. Podľa Ústavy sa musí návrhom premiéra zaoberať, ale nie mu aj vyhovieť. To je už výlučne na jeho rozhodnutí.

Napokon, veď prezident A. Kiska tak nedávno aj urobil, keď odmietol vymenovať do funkcie ministra Jozefa Ráža mladšieho. Návrhom premiéra Pellegriniho sa teda zaoberal, ale  odmietol ho. Odvtedy uplynul zhruba mesiac, v právomociach a kompetenciách ani prezidenta ani premiéra sa nezmenilo nič. Iba politika v médiách, podľa ktorých teraz už prezident návrh na ministra akceptovať musí, napriek tomu, že im nedávno samotný A. Kiska odkázal a dokázal, že nemusí.

Kým žiadne relevantné argumenty, ktoré by potvrdili stanoviská médií a Smeru-SD, že prezident teraz musí akceptovať návrh premiéra jednoducho neexistujú, argumentov, podľa ktorých prezident akceptovať návrh premiéra v tomto prípade nemusí, je viacero.

Najdôležitejší je tento:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi