HORE

Lebo Matovič

Uverejnené dňa 13.1.2021

Po prvý raz v histórii SR hlasoval parlament na návrh vlády o vyslovení súhlasu s predĺžením núdzového stavu. Vláda ho predĺžila o 40 dní, teda do 7. februára tohto roka a parlament predĺženie hlasmi poslancov vládnej koalície odsúhlasil.

Prirodzene, to už žiadny precedens nie je, tým by bolo, keby parlament s návrhom vlády nesúhlasil, ale to by už znamenalo vážnu koaličnú roztržku, ktorej sa každá rozumná koalícia vyhýba ako čert krížu. Stručne povedané, celý proces išiel ako po masle: vláda návrh predkladateľa premiéra I. Matoviča schválila, parlament s ním súhlasil a predĺženie je tak platné. Problém je v len v tom, že ide o predĺženie núdzového stavu, teda aj predĺženie obmedzovania základných práv a slobôd ľudí, ktoré sú inak neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.

K pozoruhodnostiam uvedeného preto patrí, že vláda za predkladateľa návrhu v parlamente určila ministra školstva. Vypovedá to veľa o tom, akú vážnosť prikladá predlžovaniu núdzového stavu a dôstojnosti ľudí žijúcich v krajine. Isto, je to stále lepšie, akoby mal návrh predkladať napríklad minister pôdohospodárstva, ale aj to sa ešte môže stať. Prinajmenej to nemožno vylúčiť. Nič proti uvedeným ministrom, ale aj to a ešte viac vypovedá o tom, akú úctu má vláda k parlamentu ako k inštitúcii a obzvlášť, akú má k svojim vlastným poslancom, mimochodom, bez podpory ktorých by nemohla existovať. Aj v politike sú totiž spôsoby dôležité.

A ak už parlament naozaj nie je inštitúcia, ale kritická infraštruktúra – ako to tvrdí jeho predseda magister B. Kollár – potom to platí taktiež.

Je, samozrejme, vecou poslancov vládnej koalície, keď voči takýmto a čoraz častejším praktikám neprotestujú, ale ich schvaľujú. Vrátane návrhov, ktoré im vláda posúva spôsobom – tu máte a schváľte to buď hneď, alebo zaraz a ak nie tak, potom okamžite.

Minulý rok prežilo Slovensko 182 dní v núdzovom stave. Keďže v tomto roku to zatiaľ nevyzerá lepšie, ale skôr naopak, možno by stálo za to aj zmeniť pravidlá tak, aby parlament  neschvaľoval predlžovanie núdzového stavu, ale obdobie, kedy núdzový stav v krajine nebude. Aj preto, lebo v praxi sa kamsi úplne vytratila povinnosť členov vlády prijímať aj opatrenia, ktoré umožnia „odvolať núdzový stav a prijaté obmedzenia v čo najkratšom čase“. Iba pre úplnosť: je to uvedené v uznesení vlády.

Isto:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi