HORE

Maslo pána Kaliňáka

Uverejnené dňa 1.4.2017

Minister vnútra Robert Kaliňák nosí na hlave oveľa väčší kus masla, ako bolo doteraz o ňom verejne známe. Poukazuje na to správa o lietajúcom prezidentovi Kiskovi, ktorému vystavil účet zhruba milión eur. Mal by ho však zaplatiť skôr minister ako prezident.

Takže kým parlament schváli uznesenie k prezidentovým cestám a kým sa pán poslanec  Blaha rozleje v hneve nad míňaním peňazí na kolomaž, treba povedať, kto je za míňanie vecne zodpovedný. A prezident to rozhodne nie je. Je síce hlavným veliteľom ozbrojených síl, ale nie ministrom vnútra, ktorý vládne aj nad Úradom na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR. Inými slovami, prezident môže žiadať na prepravu lietadlo hocikedy a hocikam, je to ministerstvo vnútra, ktoré o jeho žiadosti rozhoduje. Vrátane toho, že určí, akým dopravným prostriedkom sa hlava štátu prepraví.

Inými slovami – za minutie zhruba milión eur na cestovné pre prezidenta, nie je zodpovedný prezident Kiska, ale minister Kaliňák, keďže Úradu, ktorý zabezpečuje cesty a ochranu prezidenta velí. Napísané je: „Úrad je priamo podriadený ministrovi vnútra“.

Fakt, že o tom nevie časť verejnosti, je jedna vec. Fakt, že o tom nechcú vedieť ani médiá, je vec druhá. Fakt, že o tom nevedia ani mimovládne strany – áno, aj vrátane Richarda Sulíka – je vec tretia. A fakt, že ak by v krajine existovala opozícia, tak by namiesto pritakávania, „grilovania“ a hlúpeho „padni komu padni“, dala návrh na odvolanie ministra vnútra – v prípade keď si na Úrade neurobí poriadok –  je vec štvrtá.

Mimochodom, ak by prezident polietaval nad krajinou takýmto spôsobom do konca volebného obdobia, stále by to stálo menej peňazí, ako jedna vratka obchodnému partnerovi ministra vnútra Bašternákovi.

V každom prípade platí, že účet Andrejovi Kiskovi môžu vystaviť iba voliči, nie poslanci.

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi