HORE

Mať či nemať?

Uverejnené dňa 18.9.2020

Parlament má v programe septembrovej schôdze až tri návrhy novely jedného zákona – o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. Spoločné majú tiež to, že všetky tri predložili poslanci vládnej koalície, z čoho možno vyčítať aj to, ako funguje ich vzájomná komunikácia, spolupráca a práca.

Prvý návrh predložili poslanci klubu OĽaNO: ide o návrh na zavedenie nového pamätného dňa – Deň pamiatky obetí komunistického režimu, ktorý by mal byť 24. júna. Odôvodnený je tým, že má „podporovať zvyšovanie povedomia o totalitných obdobiach slovenskej histórie a osobitne si pripomenúť obete komunistického režimu.“ Stručné, jasné, zreteľné. Až priveľmi.

Druhý návrh predložili poslanci klubu OĽaNO. Ide o návrh na zavedenie dvoch pamätných dní naraz – „Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991,“ ktorý má byť 21. júna a Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968,“ ktorý má byť 21. augusta. Na prípadnú námietku, že taká krajina ani v jednom prípade neexistovala, odpovedajú navrhovatelia tým, že používajú „aktuálne platný názov Česko-Slovensko, tak ako je od roku 1990 zakotvený v kodifikačných Pravidlách slovenského pravopisu a Krátkom slovníku slovenského jazyka.“ Skutočnosť, že je možné návrh naformulovať lepšie, presnejšie aj pravdivejšie možno príde na rad v druhom čítaní.

Tretí návrh predložili poslanci OĽaNO, Sme rodina, SaS, aj Za ľudí. Aj pri ňom možno hovoriť o istej osobitosti aj špecifickosti. Týka sa zavedenia nového štátneho sviatku označeného ako Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu,“ ktorý má byť 28. októbra. Rovnako, ako je tomu v ČR, hoci tam sa názov štátu uvádza bez pomlčky.

No:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi