HORE

Matka podvodov

Uverejnené dňa 30.8.2019

Po slávnostných rečiach najvyšších ústavných činiteľov krajiny pri príležitosti výročia SNP ich zakrátko čaká prednes ďalších: pri príležitosti Dňa Ústavy SR.

Na rozdiel od SNP sa zrejme nebude tak veľa a detailnejšie spomínať na vznik Ústavy, jej množstvo noviel a ešte viac neúspešných pokusov ju zmeniť. Pretože vznik Ústavy bol – slušne povedané – kontroverzný, jej novely zväčša tiež a neúspešné pokusy detto. Koniec koncov – a príkladov je viac ako dosť – stranícky parlamentný rituál okolo Ústavy sa točí podľa hlavného kľúča: ak sa strane podarí nájsť súhlas najmenej 90 poslancov, Ústavu novelizuje, ak ju nenájde, tak čaká a návrh opakovane predkladá. Možno preto konštatovať, že Ústava sa už roky rokúce novelizuje viac zo straníckej ako vecnej potreby. Napokon, jeden z príkladov a pokusov sa udeje aj na nadchádzajúcej septembrovej schôdzi parlamentu.

Možno oprávnene predpokladať,  že úcta k Ústave, dôležitosti jej jednotlivých článkov, odsekov a viet pre život v krajine, bude zrejme hlavnou niťou prejavov najvyšších štátnych činiteľov. Tak ako tomu bolo aj doteraz. Napokon, ide o matku všetkých zákonov a tak sa tomu nemožno veľmi čudovať, hoci ani kritický pohľad by neuškodil.

A práve kritici to budú mať v tomto roku výnimočne ľahké: na všetky oslavné reči o dôležitosti Ústavy, jej význame a tak ďalej a tak podobne, stačí položiť jednoduchú otázku – prečo teda už niekoľko dlhých mesiacov nefunguje Ústavný súd tak, ako podľa Ústavy fungovať má?

Odpoveď je síce známa – lebo na to nie je stranícka vôľa väčšiny v parlamente – ale aj tak otázku možno položiť. Hoci je známa aj odpoveď, prečo táto stranícka vôľa neexistuje: lebo niekto chce voliť kandidátov na ústavných sudcov tajne, iný verejne a ďalší vôbec. Ústava sem – Ústava tam.

Ale inak to budú isto pekné prejavy.

Mimochodom a v súvislosti s M. Kočnerom:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi