HORE

Matovičov plán

Uverejnené dňa 11.2.2020

Je férové aj potrebné pripomínať, že OĽaNO už naozaj a oficiálne neexistuje a že Igor Matovič je predsedom OĽaNO-Nova-Kresťanskej únie a Zmena zdola. Pretože aj to potom mení uhol pohľadu na robenie jeho politiky.

Napríklad aj pri predstavovaní plánu, ako „demokratická opozícia môže vyhrať voľby.“ Je to plán, ktorý má síce iba jeden nedostatok, ale kľúčový – nie je uskutočniteľný. Použiteľný je iba na vábenie voličov, o čo, prirodzene, vo voľbách každej kandidujúcej strane hlavne aj najmä ide: presvedčiť ich, aby odovzdali hlas práve jej. Ostatné je vedľajšie.

Pri tejto tichej štvorkoalícii je to dôležité tiež preto, lebo I. Matoviča síce nahneval odchod V. Remišovej do strany Za ľudí, čo jej predsedovi aj nahlas vyčítal. Ale správa sa rovnako, keďže sám prijal na kandidátnu listinu ľudí, ktorí odišli z KDH z totožných dôvodov ako V. Remišová od neho. Inými slovami, to, čo I. Matovič vyčíta A. Kiskovi, by mohol A. Hlina vyčítať I. Matovičovi. Pričom stále platí, že spôsoby sú aj v politike dôležité.

Prirodzene, strany, ktorých sa pozvanie predsedu OĽaNO-Nova-Kresťanskej únie a Zmena zdola týka, na takýto lep I. Matovičovi nesadnú. Ak by chceli naozaj spolupracovať, tak by spolupracovali už dávno, presnejšie, najneskôr po vzniku strany Za ľudí. A azda ani netreba pripomínať, ako všetky ich pokusy o spoluprácu sa nepodarili. Zlyhali. Stačí povedať, že doteraz neexistuje žiadna strana ani politický blok, ktorý by bolo možné považovať za alternatívu k súčasnej vládnej moci. A opätovne pripomenúť, že jedna vec je politická situácia pred voľbami a iná politická realita po voľbách.

Napokon, pozvanie od predsedu I. Matoviča k spoločnému stolu prišlo len pár minút potom, ako sa nezúčastnil stretnutia, na ktoré ho pozval R. Sulík. A keďže pozvanie od SaS prijala z viacerých strán iba strana Za ľudí, hovoriť s vážnou tvárou o nejakej spolupráci by bolo už tristné. Z politického hľadiska. Z hľadiska vecného zase možno spomenúť, že I. Matovič sa teraz dožaduje akéhosi spoločného programu „demokratickej opozície,“ hoci iba pred pár dňami spustil anketu, ktorej výsledky majú byť podmienkou jeho štvorkoalície pre vstup do vlády.

A aby to voliči samozvanej demokratickej opozície nemali až také jednoduché – a nebolo všetko iba na iniciátorovi I. Matovičovi – možno napríklad spomenúť, že kým jedna časť koalície PS/Spolu jeho anketu odmietla s tým, že ide o vydieranie (M. Beblavý), jej druhá časť ju navrhla doplniť o ďalšiu otázku (M. Truban).

Na rovinu:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi