HORE

Matovičove manévre

Uverejnené dňa 9.4.2021

Dovoz ruskej vakcíny Sputnik V je dielom I. Matoviča a nedá si ho len tak ľahko vziať.

Udalosťou tohto týždňa na vnútropolitickej scéne je nástup M. Krajniaka do funkcie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Keďže však ide o staronového ministra, azda postačí len konštatovanie: je fajn, že vláda premiéra E. Hegera je už kompletná, či je aj kompetentná, sa však ešte iba uvidí.

Pochybnosť totiž súvisí aj s bleskovou cestou ministra financií I. Matoviča do Moskvy a späť, čo vyvolalo veľa vzruchu a prebudilo otázky o kompetentnosti vlády E. Hegera. Ak nie aj celej, potom prinajmenej ministra financií – jeho kompetencie sú vskutku a podľa zákona celkom iné ako problematika vakcín. Spoločné má s nimi len to, že ich v podstate zo štátnej kasy bude nutné zaplatiť.

Igor Matovič síce dostal novú funkciu, ale nezmenil sa, napokon, málokto to aj očakával. Patrí k najtvrdohlavejším politikom nielen na Slovensku, ale aj vo zvyšku sveta. Po jeho viac ako desaťročnom fungovaní v politike možno povedať, že ju nevníma ako službu verejnosti, ale skôr ako neustálu politickú bitku kto – z koho. Kým ide len o jeho politických súperov alebo partnerov, môže to byť každému aj ukradnuté a jedno, keď však ide o krajinu, potom tak byť nemôže a nesmie.

Dovoz ruskej vakcíny Sputnik V je jeho dielom a nedá si ho len tak ľahko vziať. Ani keď je s ňou problém, čo – ako vidno – je, a nie malý. To je zároveň aj jedným z hlavných dôvodov, pre ktorý sa tak tvrdohlavo odmieta podvoliť realite a argumentom.  Ktoré sú omnoho viac v neprospech ako v prospech Sputniku V. Minister financií síce tvrdí, že ide o „mimoriadne kvalitnú vakcínu“, ale nevie to preukázať spôsobom, akým sa to preukázať má – výsledkami aspoň jedného certifikovaného laboratória na území Európskej únie.

No. Pre dvestotisíc dávok ruskej vakcíny, ktoré už sú na území Slovenska, zrejme I. Matovič nájde nejaké riešenie: súvisí to očividne s jeho vycestovaním do Maďarska, ktoré ako jediná krajina v EÚ už túto vakcínu používa. Na dovoz dvoch miliónov dávok vakcín Sputnik V do konca júna 2021 však už zrejme možno zabudnúť. Vinník je však podľa I. Matoviča už známy – je ním Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý dal vakcínu posúdiť neregistrovanému laboratóriu. Ústav tým podľa neho aj „narušil reputáciu“ tejto vakcíny po celom svete.

Také jednoduché to však nie je a to hlavne z dvoch dôvodov. Bez ohľadu na poradie, prvým je, že ak je to naozaj tak, potom vzniká otázka, prečo to ŠUKL urobil. Ústav na ňu už odpovedal – o takejto podmienke, ktorá je vraj aj uvedená v zmluve, nič nevie. Z jednoduchého dôvodu – zmluva je tajná a nikto ho o podmienkach v nej neinformoval.

Druhým dôvodom je:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi