HORE

Mečiarova skrinka

Uverejnené dňa 18.10.2016

Odhliadnuc od objektívnych príčin, pre ktoré by nebolo vôbec vhodné zrušiť Mečiarove amnestie, mám k tomu, samozrejme, aj rýdzo subjektívny dôvod. Ako hocikto iný. Vrátane politikov, ktorí veria, že tým oslovujú aspoň časť spoločnosti a že tá si ich iniciatívu zapamätá aspoň do najbližších volieb a ocení ju. Niet dôvodu to odsudzovať, ale považujem za poctivé to povedať.

Poctivo preto hovorím aj nasledovné – jednoducho nechcem, aby sa Lexa a spol. stali po rokoch úctyhodnými, nevinnými občanmi, ale aby radšej zostali amnestovaní.

Na potrestanie darebákov a zločincov nemalo Slovensko chuť ani páky už pred rokmi, napokon, aj dnes má iba na tých, ktorí buď stratili politické krytie, nemajú žiadne známosti alebo dostatok prostriedkov na presviedčanie. A keďže už z histórie poznáme obsah Pandorinej skrinky, nepovažujem za dobré otvárať ani Mečiarovu skrinku.

Popíšem preto scenár, s ktorým podporovatelia zrušenia amnestií zrejme vôbec nepočítajú, ale osobne ho považujem za reálny. Tu sú dôvody prečo:

 

Žijeme v krajine falošnosti, zavádzania a klamstiev. Začalo sa to hneď sfalšovaním Ústavy, ktorá bola publikovaná v inom znení, ako ju schválil parlament. Kód falšovania teda máme takpovediac vo vienku a doteraz sme neboli schopní sa s ním nijako vysporiadať. (Dodnes oficiálne oslavujeme vznik SR prvého januára, hoci vtedy „iba“ zanikol spoločný štát a SR prakticky vznikla 1. októbra 1992, teda v deň, kedy Ústava nadobudla účinnosť.)

Nebudem teraz pripomínať dávne kauzy, pretože existuje dostatok aktuálnych na to, aby sme vedeli celkom presne pomenovať aktuálny stav vecí verejných.

Stačí povedať Bašternák, na Kaliňáka alebo spolužiak na prokuratúre a je povedané všetko. Čo sa týka orgánov činných v trestnom konaní. No a potom je tu ešte súdna moc, takže pripusťme, že žaloba by sa po zrušení amnestií dostala až pred súd. Otázka znie tak, či je súdna moc v súčasnosti nezávislá a nestranná, keďže sa tak nejaví ani vo sne.

Pretože Ivan Lexa dokázal vyhrať všetky súdne spory, ktoré viedol, vrátane sporu, v ktorom žiadal, aby sa mu exprezident M. Kováč ospravedlnil za to, za čo bol amnestovaný. Pretože súčasná súdna moc nie je schopná doručiť zásielku predsedovi vlády. Pretože súčasná súdna moc verejne vyhlásila, že predvolaním na súd ako svedkov nemieni a ani nebude obťažovať premiéra ani poslancov.

Viem, nemal by som vzťahovať spôsoby a slová sudkyne Ivety Halvoňovej aj na ostatných sudcov, ale mám na to dôvod – ani jeden z nich sa voči jej prístupu neohradil a nie je ani známa iniciatíva na začatie jej disciplinárneho konania. Či už zo strany sudcov alebo ministerky L. Žitňanskej.

Takže si naozaj myslím, že zrušenie amnestií by napokon viedlo k oslobodeniu Lexu a spol. spod obžaloby, ak by bola podaná. Spravodlivosť po slovensky jednoducho nevyzerá tak, že má previazané oči, pričom v jednej ruke drží váhy a v druhej meč. Nie, bohyňa slovenskej spravodlivosti je celkom iná – je to dievka, ktorá ma vypúlené oči, aby dobre videla a odvážila, kto jej dal viac. Zotne toho, kto dal menej alebo nič.

Je lepšie, keď Lexa a spol. zostanú amnestovaní, ako keď budú oficiálne nevinní a stanú sa tak úctyhodní. Amnestie nie sú hanbou Slovenska, ale významným a oficiálnym svedectvom o časoch, ktoré sme žili. Sú očividným aj rukolapným dôkazom zneužitia štátnej moci, ktorá neváhala použiť voči svojim občanom ani najhrubšie mafiánske spôsoby – únos a vraždu. Je potrebné si to pamätať, a nie z dejín krajiny vymazať.

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Kocky sú vrhnuté

Preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.

21. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Za neslušné Slovensko.

19. februára 2024
Kaviareň

Ústavný súd nie je Ježiško

a studená vojna silnie

17. februára 2024
Fakty a argumenty

Rozhodnuté, podpísané

Nič z uvedeného nemožno vykladať tak, že novela Trestného zákona je fajn, že je dobrá a pre spoločnosť potrebná a výhodná. Lebo nie je.

16. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi