HORE

Mikulcov zoznam

Uverejnené dňa 2.10.2020

Už zajtra sa uskutočnia doplňujúce komunálne voľby. Volebné miestnosti sa otvoria v 48. obciach a volieb by sa malo zúčastniť viac ako 32 tisíc voličov. Špecifikom týchto volieb však nebude zrejme to, že sa mali uskutočniť už pred niekoľkými mesiacmi, ale to, že sa ich nebudú môcť zúčastniť voliči, ktorí sa ich zúčastniť chcú, pretože im to ministerstvo vnútra zakáže. Hoci pritom ide naozaj veľmi ďaleko za hranicu únosnosti i existujúcich pravidiel.

Ministerstvo pod vedením Romana Mikulca síce správne uvádza, že „prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia,“ ale hneď aj určuje, že osoby, ktorým je v súvislosti s koronavírusom nariadená domáca izolácia, si tak nebudú môcť uplatniť svoje volebné právo a že týmto osobám nebude ani poslaná prenosná volebná schránka. Čo môže byť aj ďaleko za čiarou, keďže medzi zákonom a Opatrením je rozdiel. Konkrétne, Opatrením úradu verejného zdravotníctva, ktoré však pritom nariaďuje zostať v izolácii výlučne osobám prichádzajúcim z tzv. červených krajín. A nikomu inému.

Ešte ďalej, oveľa ďalej za čiarou je zrejme rozširovanie zoznamu takýchto ľudí a možno aj ďalších, ktorí mali pozitívny výsledok testu. Ani ľudia na ministerstve vnútra nemajú žiadne právo disponovať takýmto zoznamom, nieto šíriť osobné údaje týchto ľudí ďalej, medzi členov volebných komisií: „okrskové volebné komisie budú vo volebný deň disponovať zoznamom voličov, v ktorom bude vyznačená prekážka právo voliť podľa § 4 volebného zákona u voličov, ktorým bola nariadená izolácia,“ uvádza ministerstvo vnútra.

Možno oprávnene predpokladať, že u členov komisií prevládne záujem dozvedieť sa, kto v obci má takúto prekážku práva voliť. Samozrejme, ak to budú vedieť členovia komisie, je to rovnaké, akoby to obecný bubeník ohlásil na námestí. Alebo pán farár v kostole:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi