HORE

Motúzom popod nos

Uverejnené dňa 16.1.2020

Kto chce vidieť ako sa hrá veľká mocenská hra, mal by začať sledovať kroky V. Putina.

Ruský prezident V. Putin nenecháva nič na náhodu, vrátane vlastného politického osudu. Hoci mandát prezidenta mu má skončiť až o 4 roky, vie, že okrem iného by bolo politicky nevhodné a priehľadné, keby robil zmeny, súvisiace s jeho ďalším udržaním pri moci, takpovediac na poslednú chvíľu.

A tak ich oznámil a začal robiť už teraz: okamžite po jeho „posolstve národu a svetu“ v stredu padla vláda, keďže premiér D. Medvedev podal demisiu. Nešlo o žiadnu náhodu – v politike sa náhody nedejú – ale vopred dohodnutý krok. Podporuje to aj okamžité navrhnutie nového premiéra V. Putinom, ktorý bol hneď na druhý deň do funkcie aj inštalovaný. Takéto náhody jednoducho v politike neexistujú a treba povedať, že v ruskej obzvlášť.

V. Putin v uvedenom prejave každému niečo sľúbil, ale čo si ukoristí sám pre seba, samozrejme, neprezradil a možno sa to iba domnievať. Aj preto bude zaujímavé sledovať jeho hru až do konca, lebo na jej konci – po odchode z prezidentskej funkcie – má byť V. Putin buď silnejší ako je dnes alebo aspoň rovnako silný. Napríklad, ako šéf Štátnej rady.

Ústavné zmeny, o ktorých V. Putin informoval, majú posilniť právomoci Štátnej dumy v oblasti kreovania vlády, čo budúcim poslancom isto ulahodí. Mimochodom a v tejto súvislosti ide o jednu z odpovedí na to, prečo V. Putin začal robiť zmeny už teraz, 4 roky pred koncom v prezidentskom kresle, čo sa môže zdať byť priskoro. Nuž preto, lebo voľby do Dumy majú byť už na budúci rok a keď zmeny navrhnuté V. Putinom prejdú – opak nie je možný – budú noví poslanci na svoje nové právomoci patrične hrdí. A vďační. Hoci ide v postate iba o pretiahnutie motúzu popod nos.

Uvedený úsudok – opak nie je možný – možno naplniť aj tým, že o navrhnutých zmenách v Ústave nebude zrejme rozhodovať referendum, ale uskutoční sa o nich iba plebiscit, teda hlasovanie ľudu bez právneho účinku. Aj preto nie je ťažké odhadnúť výsledok už dnes.

Tak či onak, operácia PUTIN sa začala a kto chce vidieť ako sa hrá veľká mocenská hra, mal by kroky V. Putina začať pozornejšie sledovať. Možno sa totiž od neho naozaj veľa naučiť.

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi