HORE

Na šnúrke od Kiskových gatí

Uverejnené dňa 14.2.2018

Rozruch ohľadom možnosti (ne)kandidovania súčasného prezidenta Andreja Kisku v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, poukazuje na celkom iný problém, ako je voľba hlavy štátu: na slabosť až úbohosť politiky viacerých politických strán a hnutí.

Aj keď zostáva otázne, aká je v praxi na Slovensku skutočná forma vlády – či parlamentná alebo parlamentu, čo je rozdiel – je nepochybné, že kľúčovú úlohu v politickom systéme krajiny zohrávajú politické strany. To je v poriadku. V neporiadku je, keď strany namiesto robenia politiky, politikárčia. Inými slovami, keď si neplnia v spoločnosti úlohu, ktorú majú plniť. Za čo sú, mimochodom, z peňazí všetkých, presnejšie zo štátneho rozpočtu, aj platené.

Keď nadchádza čas volieb, politické strany by sa mali tešiť. Môžu totiž spoločnosti ukázať svoje predstavy o riadení štátu, ako aj svojich zástupcov, ktorí ich budú realizovať, zastávať či obhajovať. Na celoštátnej, regionálnej aj komunálnej úrovni. Okrem toho sa strany podieľajú aj na množstve iných volieb, či už ďalších ústavných predstaviteľov alebo zástupcov štátu v rôznych inštitúciách. Samozrejme, to už iba také, ktoré prešli volebným sitom a obsadili kreslá v parlamente.

Z tohto uhla pohľadu je preto zvláštne, keď rok pred voľbami prezidenta, politické strany svojho kandidáta verejnosti ešte nepredstavili. Ešte neobvyklejšie je však to, že čakajú na vyjadrenie Andreja Kisku, hoci ten s politickými stranami nemá a nechce mať absolútne nič spoločné. Napokon, aj svoju predchádzajúcu kandidatúru postavil najmä na nezávislosti od politických strán. Všetkých.

Namiesto toho, aby sa politické strany na nadchádzajúce voľby tešili, špekulujú:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Kocky sú vrhnuté

Preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.

21. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Za neslušné Slovensko.

19. februára 2024
Kaviareň

Ústavný súd nie je Ježiško

a studená vojna silnie

17. februára 2024
Fakty a argumenty

Rozhodnuté, podpísané

Nič z uvedeného nemožno vykladať tak, že novela Trestného zákona je fajn, že je dobrá a pre spoločnosť potrebná a výhodná. Lebo nie je.

16. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi