HORE

Na Varín!

Uverejnené dňa 30.12.2021

Dôležité je, že vzniesť voči poslancom zastupiteľstva takéto absurdné obvinenie systém vôbec umožňuje.

 

Neobvyklý vianočný darček dostalo desať poslancov obce Varín – vyšetrovateľ NAKA ich obvinil z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných ľudských práv a slobôd. Stáva sa. Teraz tak ide o to, či vyšetrovateľ postupoval v súlade alebo v rozpore so zákonom. Podľa správy TASR bude o tom rozhodovať prokurátor, pričom v prípade preukázania ich viny hrozí poslancom trest odňatia slobody v rozmedzí od pol roka až do troch rokov.

Dôvod vyšetrovania bol zrejme jednoduchý – dotknutí poslanci totiž odmietli schváliť návrh ich kolegyne, ktorá chcela premenovať ulicu v obci z ulice „Dr. Jozefa Tisu na ulicu Kamence“. Pre úplnosť treba dodať, že na návrhu s premenovaním ulice jej naozaj záleží a odviedla dobrú prácu – získala aj oficiálne podklady a vyjadrenia z viacerých inštitúcií, či už Historického ústavu SAV alebo Ústavu pamäti národa. A keďže novela zákona o obecnom zriadení od 1. decembra 2020 okrem iného určila, že „neprípustné je určiť názov ulice alebo iného verejného priestranstva po predstaviteľoch režimu Slovenskej republiky z rokov 1939 až 1945 alebo iného režimu založeného na fašistickej ideológií alebo nacistickej ideológií,“ je pochopiteľné, že chce a žiada ulicu premenovať. Hoci je faktom, že tá istá novela uvádza, že na názov ulice alebo iného verejného priestranstva určeného do 30. novembra 2020 sa vzťahujú doterajšie prepisy. Teda, že ulica z toho dôvodu premenovaná byť nemusí.

Či bude, nevedno – záleží to iba a len od poslancov. A od obyvateľov obce, ktorí rozhodujú aj o tom, kto poslancom bude a kto nebude. Nemôže a nesmie to však záležať od vyšetrovateľa ani prokurátora. Úsmevné môže byť, že rozohnený vyšetrovateľ obvinil aj poslankyňu, ktorá sa však podľa oficiálnej zápisnice schôdze, na ktorej bol prerokovaný návrh na premenovanie ulice, vôbec nezúčastnila. Teda systémom, keď sa rúbe les, lietajú triesky. Smutné zase je, že rozhodnutie poslancov nepremenovať ulicu pritom vôbec nesúvisí s novelou zákona, keďže ten zakazuje ulicu nazvať po predstaviteľoch režimu Slovenskej republiky z rokov 1939 až 1945 od 1. decembra 2020. Poslanci by tak zjavne porušili zákon, ak by konali opačne – teda chceli premenovať ulicu Kamence na ulicu Dr. J. Tisu. A už tragické je to, že sa obvineným poslancom nedostalo verejnej podpory ani od združení ako je ZMOS či Únia miest a obcí. Je však možné, že čakajú až na to, keď budú obvinení poslanci aj zadržaní, v dnešných časoch sa už ani to nedá vylúčiť. Podobne, ako to bolo v časoch minulých.

Povedané na rovinu – podobností a podrobností, ktoré dnešný a minulý režim spájajú, začína byť už nepríjemne veľa a snaha o premenovanie ulice pod dozorom a nátlakom vyšetrovateľa, je len jednou z nich. Nezáleží na tom, či a kedy poslanci budú obvinenia zbavení alebo možno aj odsúdení, dôležitejšie je, že vzniesť voči nim takéto absurdné obvinenie systém vôbec umožňuje. Štátna moc ich totiž nechce trestať za to, ako hlasovali, ale za to, ako nehlasovali. Chýba vlastne už len to, aby nie zákon, ale vyšetrovatelia a prokurátori priamo určovali, čo volení zástupcovia robiť môžu a na neposlušných verejne ukazovali prstom ako v prípade obce Varín. Zvyšok je len otázka času.

Aby neprišlo k omylu (archívny text):Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi