HORE

Na vládnom pieskovisku

Uverejnené dňa 13.10.2020

Posledné dni zreteľne ukázali, že vláda zanedbala letné mesiace na prípravu jesennej vlny koronovírusu, čoho azda najrelevantnejším dôkazom je vyhlásenie núdzového stavu. Ani ďalšie najnovšie opatrenia, však nevzbudzujú veľa dôvery k vláde, že naozaj vie, čo má v tejto situácii robiť. Akousi mantrou sa v posledných dňoch stalo vyjadrenie premiéra I.. Matoviča, že Slovensko je iba dva týždne za Českom, kde je – celkom prirodzene – situácia omnoho horšia, ba v rámci Európy najhoršia.

Ak je tomu naozaj tak, potom je konanie vlády nie nezodpovedné, ale trestuhodné. Pretože opatrenia, vrátane najnovších, stopovaniu Česka nezabráni. Stačí si porovnať tamojšie a domáce opatrenia a to nielen z hľadiska rôznych zákazov, ale aj ruka v ruke idúcich kompenzácií. Premiéri ČR a SR pritom zhodne tvrdia, že ide o posledný krok pred úplným vypnutím krajiny.

Situácia je však jednoducho iná a to v mnohých oblastiach. Aj v školstve, kde na Slovensku minister zatiaľ nedokázal zatvoriť ani len všetky stredné školy. SaS, ktorá tak veľmi trvá na dátach, si zrejme nedokázala spočítať, že zopár tisíc študentov v niektorých gymnáziách síce ešte má povinnú školskú dochádzku, ale že keď aj im neumožní online vzdelávanie, zostane 3/4 tried v škole prázdnych, že pedagógovia budú lietať nielen medzi jednotlivými triedami, ale musia popritom stíhať ešte aj vzdelávanie v online priestore, že jednoducho povedané, náklady na prevádzku sú približne rovnaké, ale nároky na pedagógov oveľa vyššie. Nehovoriac o tzv. druhotných nákladoch, vrátane cestovania. V Česku naproti tomu už zavreli všetky školy okrem materských – ale zároveň sa postarali o to, aby zariadenia pre deti lekárov, sestier, policajtov a ďalších zložiek fungovali:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Čím ďalej tým viac sa búra mediálny mýtus o ministerke M. Kolíkovej, že je reformnou ministerkou.

18. októbra 2021
Kaviareň

O úlohe premiéra

a guvernérovi P. Kažimírovi

16. októbra 2021
Fakty a argumenty

O úlohe premiéra

a guvernérovi P. Kažimírovi

Fakty a argumenty

Vysoká hra o pôdu

Ministrovi zahraničných vecí I. Korčokovi neoddá veľmi veriť.

15. októbra 2021
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi