HORE

Naštartovaní

Uverejnené dňa 21.11.2023

Legislatívny proces nefunguje tak, ako si to predstavuje predseda parlamentu P. Pellegrini.

 

Parlament po viac dňovej debate schválil Programové vyhlásenie vlády (PVV) a zároveň vyslovil dôveru štvrtej vláde pod vedením R. Fica. A hoci čísla nie sú po schválení predmetného uznesenia podstatné, azda sa patrí uviesť, že na schválenie PVV a vyslovenie dôvery vláde stačilo, aby súhlas vyslovilo o 6 poslancov menej.

Debate poslancov o PVV sa však netreba venovať vôbec – bola ako obvykle podľa scenára, ktorý sa opakuje vždy, keď rokujú o PVV. Mimovládni vždy skritizujú a vládni ho viac či menej v rozprave obhajujú. Mimovládni poslanci totiž vedia vždy a automaticky lepšie, ako by PVV malo vyzerať, čo obsahovať a čo konkretizovať. A vládni poslanci zase vedia, že nech si už tí mimovládni rozprávajú čo chcú, PVV aj tak schvália. Je to jednoducho rituál. A tak to bolo aj teraz, keď vládna koalícia hlasovala – ľudovo povedané – do nohy a okrem poslanca, ktorý je podľa zverejnených správ v nemocnici, dôveru vláde vyslovilo všetkých 78 vládnych poslancov. Inými slovami, vláda R. Fica by nedostala podporu od mimovládnych poslancov, ani keby do PVV napísala, že bude vydávať vládne noviny, hoci za to v minulom volebnom období dva razy hlasovali. Alebo, že zriadi fond na podporu investigatívnej žurnalistiky s hodnotou 10 miliónov eur. Samozrejme, vláda R. Fica to stále urobiť môže, aj keď to v PVV nemá zapísané.

Je naštartované, vrátane naštartovaného premiéra R. Fica, ktorý o pár dní vyrazí na návštevu Českej republiky tak, ako je zvykom.

Isto:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi