HORE

Neklamte ľud môj

Uverejnené dňa 12.2.2019

Deň ctihodnosti

Ak nepríde k nejakej nečakanej politickej udalosti, parlament by mal dnes hlasovať o premene uchádzačov na kandidátov na post ústavných sudcov. Podľa verejných vyjadrení parlamentných strán by poslanci mali hlasovať verejne, nie tajne.

Verejné hlasovanie o personálnych otázkach nie je dobré už zo svojej podstaty, ale faktom je, že bude tak, ako rozhodne väčšina poslancov. Je však komické, keď verejnú voľbu obhajujú viaceré strany argumentom, že pri tajnej voľbe by nebolo možné takpovediac očividne a najmä rukolapne preukázať, že sa niektorá parlamentná strana dohodla s inou parlamentnou stranou na podpore konkrétnych uchádzačov. Až sem už skĺzlo robenie politiky po slovensky: keď sa niektorá strana nechce alebo nedokáže dohodnúť s inou, tak sa nemôže a nesmie dohodnúť ani s ďalšou politickou stranou. Aby vraj voliči a zvyšok verejnosti vedeli, kto za koho kope.

Postačí jeden príklad: keď koncom minulého roka parlament v tajnej voľbe odvolával A. Danka z funkcie, za jeho odchod hlasovalo 61 poslancov. Tvrdil vtedy azda niekto, že to boli poslanci vládnej koalície, ktorí hlasovali za jeho odchod? Alebo, že ho vo funkcii podržali mimovládni poslanci, ktorých časť síce navrhla jeho odvolanie, ale potom si to rozmysleli, pochopili a uznali, že A. Danko je predsa len skvelý predseda parlamentu a k tomu ešte aj slušný a dobrý muž? Každý vie, že je to všetko inak, naopak, hoci to bola tajná voľba.

Takže ani téza, že keď niektorí kandidáti budú vo verejnej voľbe zvolení, tak to už bola iba nejaká náhoda, omyl, možno nedorozumenie, ale isto-iste nie výsledok zákulisných rokovaní a dohôd jednotlivých strán, jednoducho neplatí. To, čo sa v politike tvári ako verejná voľba,  verejnou voľbou v podstate vôbec nie je a ani byť nemôže. Jedno vylučuje druhé.

Ďalšie rozdiely medzi tajnou a verejnou voľbou sú uvedené tu: https://jurajhrabko.sk/fakty-a-argumenty/licencia-na-chaos/. O spôsob voľby však teraz už nejde, ide už o zvolenie konkrétnych kandidátov.

Mimochodom, zvoliť dostatočný počet kandidátov aj na prvý šup nie je vôbec ťažké. Teda aspoň podľa rôznych mimovládnych organizácií a viacero médií, ktoré verejnosť presviedčali že na zvolenie kandidátov stačí iba 39 poslancov. Pričom niektoré to tvrdia dodnes.

Faktom však je:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi