HORE

Nie je to jedno

Uverejnené dňa 14.12.2021

To, ako sa vláda správa, nie je vôbec dobrá správa.

 

Vláda dnes doplnila do protivírusových opatrení to, na čo pred týždňom zabudla, ale zabudla z nich vyhodiť to, čo pred týždňom do nich vložila.

V prvom prípade ide o oficiálne umožnenie rodinných návštev počas vianočných sviatkov. R. Sulík síce po minulotýždňovom rokovaní vlády tvrdil, že „za zákaz stretávania sa s rodinou počas sviatkov sa na zasadnutí vlády nehlasovalo,“ ale nie je to tak – ak sa hlasovalo o aktualizácii opatrení, ktoré mali platiť od 10. decembra 2021 najneskôr do 9. januára 2022, potom sa hlasovalo aj za uvedený zákaz. V opačnom prípade – ak by takéto stretávanie bolo oficiálne povolené – muselo by byť uvedené vo výnimkách, čo nebolo.

Samozrejme, je to nezmysel, keďže podľa dotknutého uznesenia vlády sa rodiny môžu stretávať napríklad v obchodných centrách alebo kdekoľvek inde – navyše v čase od 01. 00 hod. do 05. 00 hod. úplne všade. Akurát, že si to na rokovaní vlády takto všimol zrejme iba minister zdravotníctva a zvyšok vlády nie. Zrejme preto, lebo sa situácia pre očkovaných a prekonavších mala uvoľniť a aj uvoľnila. A nezaočkovaní sa zariadia aj bez čítania uznesenia vlády.

Práve preto minister zdravotníctva V. Lengvarský navrhol doplniť aj o oficiálne umožnenie stretávania rodín počas sviatkov, čo vláda aj schválila. Bude to oficiálne povolené a nikto tak nebude musieť uznesenie vlády porušovať. Prirodzene, aj v tejto súvislosti je oveľa lepšie počkať na zverejnenie úprav v Zbierke zákonov a vyhlášku hlavného hygienika, ako vsadiť iba na vyjadrenia členov vlády.

V druhom prípade ide o inú časť uznesenia vlády. Presnejšie tú, v ktorom vláda už pred týždňom uložila povinnosť ministrovi dopravy a výstavby spolu s hlavným hygienikom „zabezpečiť nariadenie pre osoby v režime očkovaná, testovaná alebo prekonala ochorenie COVID-19 definovanom v opatreniach pri ohrození verejného zdravia nariadených Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v IC vlakoch, v rýchlikoch a diaľkových linkách autobusov“. S termínom „bezodkladne“. Čo v slovenskom reáli znamená nevedno kedy a či vôbec. Už týždeň sa totiž zodpovední sporia o tom, kto má takýto predpis vydať, aby bol záväzný a kontrolovateľný, a nie iba preto, aby bol. A to ešte premiér E. Heger presadzoval, aby sa režim OTP uplatňoval aj v MHD. Nemožné.

Inými slovami:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Kocky sú vrhnuté

Preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.

21. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Za neslušné Slovensko.

19. februára 2024
Kaviareň

Ústavný súd nie je Ježiško

a studená vojna silnie

17. februára 2024
Fakty a argumenty

Rozhodnuté, podpísané

Nič z uvedeného nemožno vykladať tak, že novela Trestného zákona je fajn, že je dobrá a pre spoločnosť potrebná a výhodná. Lebo nie je.

16. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi