HORE

Nočná premiéra Fica

Uverejnené dňa 27.11.2017

Je očividné, že nočná šichta predsedu vláda R. Fica vo výrobnom závode bola, je aj zostane výlučne marketingovou akciou. Hlavným znakom nočnej akcie premiéra je pritom poznanie, že politika Smeru-SD je aktuálne v značných problémoch. Nielen personálnych.

Z tohto dôvodu je preto vlastne aj úplne jedno, čo R. Fico v závode robil, koľko výrobkov vyrobil či pokazil, na akú zmluvu vlastne robil, čo so zarobenými peniazmi urobil a podobne. O to predsa vôbec nešlo. Išlo o to, vyrobiť z R. Fica „obyčajného človeka,“ ktorý sa nebojí fyzickej práce, neprekáža mu manuálne pracovať hoc aj v noci. Samozrejme, pre dobro iných, veď každý vie, že sám pre seba a svoju rodinu potrebuje už iba málo alebo takmer nič.

Súdiac podľa reakcií, presvedčiť o tom aj ďalších sa mu až tak veľmi nezadarilo. Žartov na jeho úkor je celá kopa, ale možno nájsť aj vážne myslené vyjadrenia, napríklad o porušení Ústavy. Škála vyjadrení svedčí o tom, že ľudia aj politici mimovládnych strán zaregistrovali premiérovi nočnú, takže misia splnila svoj hlavný cieľ. Netreba sa tomu veľmi čudovať, pretože stále platí vyjadrenie R. Fica: „Dobre viete, že sme majstri v populizme, ak teda chceme byť.“ No a teraz naozaj veľmi chceli.

Samotný premiér dôvodí, z jeho strany išlo o solidaritu s ľuďmi, ktorí pracujú v noci, či počas víkendov a sviatkov. Čo je opäť vedľa a to prinajmenej z dvoch hlavných dôvodov. Prvým je, že solidarita premiéra bola časovo obmedzená – byť solidárny iba osem hodín prakticky znamená nebyť vôbec solidárny, iba vskutku iba populistický. Nikto iný, iba R. Fico si po šichte mohol nasadiť hodinky, na aké by museli jeho noční „kolegovia“ pracovať niekoľko rokov, nasadnúť do vládneho auta so šoférom a odfrčať do bytu, o akom jeho „kolegovia“ vzhľadom na cenu nemôžu a nedokážu ani len snívať. Ľahko je byť v takom prípade solidárny aj na viac, ako iba osem hodín.

Po druhé preto, lebo v noci, počas víkendov a sviatkov predsa pracuje aj premiér, navyše, bez pevne stanoveného pracovného času a splnenia výkonnostnej normy. Byť premiérom nie je jednoduché, ale náročné. To, že aj podaktorí mimovládni politici – ktorí by sa radi v tejto funkcii videli – si myslia a prezentujú opak, na tom nič nemení.

Byť robotníkom alebo premiérom nie je žiadna hanba, pokiaľ robia svoju prácu dobre. Pre spoločnosť sú potrebné obe kategórie. R. Fico nočnou šichtou však neurobil dobre pre nikoho:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Ústavní žongléri

Vyhral každý, spokojný s rozhodnutím je Ústavný súd aj politickí aktéri. Prehrala iba Ústava. Veď je to len papier.

1. marca 2024
Fakty a argumenty

Všetko je tajné

Kruciálna otázka znie inak ako na zmeny v štatúte.

28. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi