Nová koalícia
Na Slovensku bol včera štátny sviatok – Deň Ústavy SR. Odohralo sa však čosi dôležitejšie, ako jeho oslavy, keďže tie vlastne ani neboli – vznikla totiž nová vládna koalícia.
Pôvodná povolebná vládna štvorka vedená premiérom Robertom Ficom tak nevydržala ani pol roka. Koaličná zmluva štyroch strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť je už v koši a namiesto nej platí Koaličná zmluva trojice Smer-SD, SNS a Most-Híd.
Dôvodom rýchleho zániku vládnej štvorky bola zmena pomeru politických síl v parlamente. Strana Sieť, ktorá získala vo voľbách 10 poslancov ich má dnes už iba dvoch – bývalého predsedu strany Radoslava Procházku a Alenu Bašistovú. Traja poslanci opustili stranu krátko po voľbách, keď sa rozhodla ísť do koalície so Smerom-SD a ďalší piati po nedávnom sneme strany. Sieť sa tak definitívne roztrhala na cimpr-campr. Dôležité pritom je, že sedem jej poslancov zostáva súčasťou vládnej väčšiny, ktorá tak má stále v parlamente bezpečnú podporu 81 poslancov.
Straty a nálezy R. Fica
Kým strana Sieť poslancov stratila a stala sa prakticky politicky bezvýznamnou, stúpol význam a sila strany Most-Híd, vedenej Bélom Bugárom, keďže päť poslancov, ktorí odišli zo Siete vstúpilo práve do jej poslaneckého klubu. Most-Híd tak má dnes 15 poslancov, čím sa vyrovnal SNS. Samozrejme, Béla Bugár, ktorý pritúlil poslancov Siete súčasne k sebe pritúlil aj dôležité ministerstvo dopravy a zopár štátnych tajomníkov z iných rezortov, ktorých do funkcií pôvodne posadila Sieť. A ako bonus získal v parlamente aj kreslo podpredsedu, takže strana Most-Híd má nie jedného, ale až dvoch podpredsedov parlamentu.
Krátko a jasne, to, čo Procházka stratil, Bugár získal. S volebným výsledkom 6,5 percent má po necelom pol roku od volieb dvoch podpredsedov parlamentu, troch ministrov a k tomu prislúchajúci podiel na nižších úrovniach moci – celý rad iných štátnych funkcionárov a úradníkov.
Po podpísaní druhej Koaličnej zmluvy počas šiestich mesiacov premiér Robert Fico vyhlásil, že „proti tejto koalícii neexistuje žiadna alternatíva“. Nie je to žiadna novinka, takže má, samozrejme, pravdu a to z dvoch hlavných dôvodov.