HORE

O povalení vlády

Uverejnené dňa 31.3.2021

Premiér I. Matovič a jeho vláda končia vo funkcii podobne ako po celý rok vládli – so zmätkom pri podávaní demisie. Aj po nej totiž zostáva viacero otázok, čo bolo jedným z hlavných charakteristických znakov vlády I. Matoviča najmä v súvislosti so schvaľovaním núdzového stavu. Hlavná otázka, či bude alebo nebude ďalej premiérom, je však zodpovedaná – nebude.

Vláda dokázala urobiť detektívku aj z takejto jednoduchej vety v ústave: „Ak demisiu podá predseda vlády, demisiu podá celá vláda.“ Každému – okrem vlády – je z nej zrejmé, že ak odchádza z funkcie premiér, spolu s ním odchádzajú z funkcií aj všetci členovia vlády, hoci sa im to nemusí páčiť.  Je to samozrejmé, nespochybniteľné, jasné a zrozumiteľné, ľudovo povedané – rozumie sa to „samosebou“. Tak, ako sa členmi vlády stali – na návrh premiéra – tak nimi prestanú aj byť, keď sa premiér rozhodne z funkcie odísť a podá demisiu. Alebo keď ich navrhne hlave štátu odvolať z funkcie. Toto naozaj nie je prípad, kedy sa možno sporiť o význame výrazov „vymenuje“ a „vymenúva“ či „odvolá“ a „odvoláva,“ čo boli doteraz azda najväčšie, najdlhšie alebo najhlučnejšie trvajúce spory ohľadom ústavného textu. Zhrnuté a podčiarknuté – ak podá demisiu premiér, jeho vláda ju už nemusí podávať nemusí, ale na základe ústavy odchádza do minulosti automaticky spolu s ním.

Ako obvykle, aj tento ústavný krok má však rozmer nielen ústavný, ale tiež politický. A hlavne osobný. V tejto súvislosti totiž existuje naozaj rozdiel medzi tým, či podá demisiu premiér alebo či ju podá vláda, aj keď na ich spoločnom odchode od moci sa pritom nič nezmení. Ide takpovediac o symbolickú záležitosť. Inými slovami, ide o politickú povesť a o to, ako sa kto zapíše do dejín. Respektíve, ako sa o tom bude písať povedzme o sto rokov.

Napríklad:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi