HORE

Od novembra do novembra

Uverejnené dňa 4.11.2020

Politikom sa nemá dôverovať,  politici sa majú kontrolovať.

Premiér I. Matovič môže byť – a isto aj je – po víkendových testovacích manévroch nadmieru spokojný: podarilo sa mu zmanipulovať 2/3 obyvateľov Slovenska, ktoré sa ho zúčastnili, čo rozhodne nie je málo. Ak k tomu pripočítame predchádzajúce zmanipulovanie jeho sedemčlennej vládnej koalície (OĽaNO-Nova-Kresťanská únia-Zmena zdola, Sme rodina, SaS a Za ľudí), bez súhlasu ktorej by nemohol konať tak, ako koná, znamená to viac smútku ako radosti, keďže možno konštatovať, že slovenský sen o vláde demokracie a právneho štátu trval od Novembra 1989 do novembra 2020.

Vidno to všade navôkol – viaceré médiá sa predháňajú v poklonkovaní vláde, nadšene opisujú množstvo ľudí, ktorí sa zúčastnili na testovaní, akcieschopnosť armády, samospráv, zdravotníkov a dobrovoľníkov. A taktiež v alibizme.

Isté je, že cena, ktorú bola spoločnosť ochotná zaplatiť za testovacie manévre, bola veľmi veľká. Jej slabosť sa ukázala všade – vrátane mimovládnych organizácií, ale aj inštitúcií vybudovaných na ochranu demokratických princípov a hodnôt, rozvoj občianskej spoločnosti či právneho štátu. Síce kričia – napríklad – čo robí maďarský premiér V. Orbán v uvedených oblastiach zle, ale mlčia, keď slovenský premiér I. Matovič to robí ešte horšie.

Spôsoby a detaily sú dôležité aj v politike a spôsoby a detaily uskutočnených politických manévrov sú hrozné aj hrozivé zároveň:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi