HORE

Odídený

Uverejnené dňa 8.11.2019

Odchod podpredsedu parlamentu z funkcie je nepochybne politicky významnou udalosťou. Obzvlášť, keď ide o odchod menej dobrovoľný a viac vynútený, čo na Slovensku reprezentuje výraz „odídený.“

Aj Matin Glváč bol z funkcie podpredsedu NR SR odídený. Hoci sa dlho sa odchodu vzpieral (tu), situáciu aj tak neustál, pretože ju ustáť ani nemohol. A neustál by ju nikto, najmä keď vznikla tak krátko pred parlamentnými voľbami. Bolo to skrátka politicky neúnosné aj neudržateľné zároveň.

Isteže, mimovládne strany môžu v tejto súvislosti jasať, faktom však zostane, že aj vďaka im zostal M. Glváč vo funkcii dlhšie, ako zostať mal. Koalícia sa s nimi pohrala, keď neschválila program schôdze, na ktorej chceli navrhnúť odvolanie M. Glváča z funkcie podpredsedu. Na takýto mocenský postup – kedy väčšina valcuje menšinu – existuje v rámci pravidiel iba jediná správna odpoveď – podanie opätovného návrhu na zvolanie schôdze. Ihneď, a nie až na opakované výzvy koaličného Mosta-Híd, ktorý zreteľne inzeroval, že ak príde ďalší návrh na odvolanie M. Glváča z funkcie, bude už hlasovať inak, ako hlasoval.

„Samooslavné“ ódy mimovládnych strán po oznámení odchodu M. Glváča z funkcie, boli aj preto takpovediac mimo misu. Bez ohľadu na to, či sa to niekomu páči alebo nie, faktom zostane, že M. Glváč bol z funkcie podpredsedu parlamentu odídený viac zásluhou politiky Mosta-Híd, ako mimovládnych strán. Pochopili to aj v Smere-SD, aj preto M. Glváč v rozlúčkovom stanovisku zaútočil na B. Bugára, lebo na rozdiel od mimovládnych strán vie veľmi dobre, odkiaľ vietor zafúkal.

To, že k nemu M. Glváč pridal aj ďalšie osoby, na veci nič nemení. Preto B. Kollár, preto I. Matovič, preto R. Sulík. Odhliadnuc od toho, že príbeh každého z nich s obžalovaným M. Kočnerom je iný, iné je aj ich postavenie – ani jeden z nich nereprezentoval v týchto dňoch vedenie parlamentu. A o to ide.

Presnejšie povedané:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi