HORE

Odovzdané

Uverejnené dňa 5.7.2023

K voľbám patrí aj zábava, nielen trojboj hudba-tanec-klobása.

 

Politické strany a hnutia, ktoré sa chceli zúčastniť septembrových parlamentných volieb už odovzdali kandidátne listiny aj potvrdenie o zaplatení poplatku za účasť na voľbách. Je tak už všeobecne známe, že kandidovať chce 24 strán, z ktorých každá jedna potrebuje na vstup do parlamentu podporu najmenej piatich percent voličov. A jedna koalícia, ktorá potrebuje na prekročenie parlamentného prahu podporu najmenej siedmich percent voličov.

Lamentovaniu aktivistických médií aj časti politických pozorovateľov, že sa nejaké strany nespojili s nejakými stranami, pritom netreba venovať pozornosť, Ide viac o vytváranie alibi, keďže majú vlastný, preukázateľný a zároveň nezanedbateľný podiel na súčasnej politickej mizérii i celkovej nepeknej situácii v krajine.

Keďže medzi chcieť a môcť existuje rozdiel, podanie kandidátnych listín ešte automaticky neznamená, že uvedené strany, vrátane koalície, ktoré kandidovať chcú aj kandidovať budú. O tom musí rozhodnúť Štátna komisia pre voľby, ktorá bude kandidátne listiny kontrolovať a iba v prípade, ak spĺňajú všetky potrebné náležitosti, ich do volieb aj zaregistruje. Až po registrácii sa uskutoční aj žrebovanie čísel, s ktorými pôjdu jednotlivé strany a koalícia do volieb.

Mimochodom, niektorí jedinci si už začali robiť z volieb žarty a zahlcovať Štátnu volebnú komisiu volebnou agendou – komisia už minulý mesiac rozhodla, že podanie p. R. C. doručené e-mailom dňa 23. mája 2023 za kandidátnu listinu pre voľby do parlamentu „nepovažuje“.

Až po registrácii Štátnou volebnou komisiou – prípadne rozhodnutí súdu o (ne)zaregistrovaní subjektu do volieb – tak bude možné určiť, ktoré kandidujúce subjekty sa s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou ocitnú pod čiarou a ktoré nad čiarou. Pod čiarou budú také, ktorým bude stačiť, keď sa im vráti kaucia, teda, keď vo voľbách získajú podporu najmenej dvoch percent voličov. Iným pôjde o viac a budú bojovať o štátny príspevok, ktorý dostanú, ak vo voľbách získajú podporu najmenej troch percent voličov. Nad čiarou bude zase možné zaradiť také politické subjekty, ktoré majú ciele vyššie, teda budú sa uchádzať o podporu najmenej piatich percent voličov. Platí staré známe a nemenné – niektorým z nich pôjde o moc, iným o veľa a ďalším o všetko.

Samozrejme:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi