HORE

Omyl Roberta Fica

Uverejnené dňa 26.5.2021

R. Fico poslancov úplne domotal.

„Národná rada SR je najvyšší orgán tohto štátu,“ vyhlásil predseda Smeru-SD s tým, že keď rozhodne, aby sa bývalý riaditeľ SIS toho času vo väzbe dostavil na rokovanie, tak sa na neho dostaviť musí. Nemusí.

Prinajmenej z troch dôvodov. Po prvé – NR SR nie je žiadnym najvyšším orgánom štátu, ale je „jediným ústavodarným a zákonodarným orgánom SR“. Ba ani to v praxi už neplatí, stačí si spomenúť na novelizáciu ústavným súdom, ktorý z ústavy spakruky vyhodil sudcovské previerky, ktoré do nej dal práve uvedený a „jediný“ ústavodarný orgán. Takže ústavodarným orgánom aj napriek zneniu ústavy je v praxi NR SR a Ústavný súd SR.

Po druhé – V. Pčolinský nie je člen vlády, ktorý sa na požiadanie parlamentu schôdze „musí“ podľa zákona zúčastniť. Rovnako, ako nie je ani vedúcim iného orgánu štátnej správy, ktorý sa vôli parlamentu v tejto súvislosti taktiež „musí“ prispôsobiť. Nikto iný sa však prispôsobiť nemusí. Rokovania Národnej rady SR sa s jej súhlasom každý iný zúčastniť iba „môže,“ ale nemusí, taká zákonná povinnosť jednoducho neexistuje. Inými slovami, NR SR si nemôže ani „kohokoľvek“ a tobôž už nie „vyžiadať,“ aby sa zúčastnil jej schôdze, v tom sa R. Fico naozaj aj hlboko mýli.

Po tretie:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O autorite E. Hegera

a zbytočnom spore vládnej koalície

14. mája 2022
Fakty a argumenty

Je to inak, ale nie lepšie

Vláda vetuje pomoc ľuďom.

11. mája 2022
Fakty a argumenty

Bez slov

print screen dennik n

9. mája 2022
Z archívu

Týždeň v skratke

Konanie predčasných volieb je v súčasnosti nemožné.

Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi