HORE

Súdne počty

Uverejnené dňa 8.10.2019

O dvoch odsekoch jedného paragrafu.

Minister spravodlivosti G. Gál sa rozhodol začať práce na podaní návrhu na disciplinárne konanie dvoch sudkýň – M. Jankovskej a Z. Maruniakovej. Už neplatí to, čo spolu s predsedníčkou Súdnej rady L. Praženkovou nie tak dávno tvrdili: že treba čakať na vznesenie obvinenia. Ako vidno, netreba.

Príbehy oboch ctihodností, ktorých sa príprava návrhu týka, nie je potrebné rozpitvávať, sú dostatočne verejne známe. Otázne je, prečo minister sústredil pozornosť iba na dve dámy, a nie aj na jedného pána, predsedu Krajského súdu v Bratislave, ktorý je, nepochybne, za jeho chod zodpovedný. Na tento súd už nastúpila M. Jankovská potom, ako sa vzdala funkcie štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti. Presnejšie, tejto funkcie sa vzdala 3. septembra 2019. Dátum je dôležitý preto, lebo zákon hovorí o aspoň 60-dňovej karanténe pri prechode z jednej funkcie do druhej. V jej prípade pri prechode z funkcie štátnej tajomníčky na funkciu sudkyne. Pomýliť sa v počtoch pritom nemožno – zákon explicitne hovorí, že táto karanténa platí v prípade, keď bol výkon funkcie sudcu prerušený preto, lebo sa sudca stal „štátnym tajomníkom.“

Iná lehota – trojmesačná – platí v prípade, keď výkon funkcie sudcu bol prerušený funkciou, do ktorej bol sudca „vo voľbách zvolený.“ M. Jankovská bola síce zvolená za poslankyňu parlamentu, mandát si však neuplatňovala, keďže bola vymenovaná za štátnu tajomníčku.

Vzdala sa ho riadne aj nahlas koncom júna 2019 (napr. tu vrátane príloh alebo tu), ale funkciu štátnej tajomníčky vykonávala až do začiatku septembra tohto roka.

Krajský súd tvrdí, že oznamovaciu povinnosť si M. Jankovská splnila 3. júla 2019.

To znamená, že:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi