HORE

Pol na pol

Uverejnené dňa 31.7.2020

Expert

Politickou udalosťou týždňa možno označiť škandál, týkajúci sa štátneho tajomníka L. Kyselicu. Presnejšie, jeho tajného pôsobenia u vojenských tajných, kde podľa zverejnených informácií pôsobil nielen počas parlamentných volieb, ale aj po nich a opustil ho až krátko pred vymenovaním do funkcie štátneho tajomníka.

Prirodzene, R. Kyselica nekandidoval na kandidátnej listine OĽaNO-Nova-Kresťanská únia-Zmena zdola ako príslušník tajnej služby, ale ako „expert na vyšetrovanie závažných zločinov“. O tom, čo je v skutočnosti zač, museli vedieť jeho nadriadení a mohol to vedieť aj predseda hnutia I. Matovič. Tak či onak, L. Kyselica nemohol byť aj tajným a aj sa súčasne angažovať a zapájať do politickej práce, lebo to zákon zakazuje. Inými slovami, išlo o vedomé porušenie zákona zo strany dotknutých osôb. A, isteže, aj o oklamanie spolukandidátov a hlavne voličov, keďže volili a krúžkovali experta, a nie príslušníka tajnej služby. V jeho prípade niet čo vysvetľovať, v jeho prípade je potrebné sa ospravedlniť a odísť zo všetkých verejných funkcií. Prípadne môže ospravedlnenie vynechať.

Akokoľvek, v NR SR kedysi už sedel napríklad aj R. Žiak (HZDS), ktorý bol v rokoch 1995-1998 šéfom rozviedky SIS. V tomto prípade je však rozdiel medzi hnutím V. Mečiara a hnutím I. Matoviča v tom, že R. Žiak kandidoval vo voľbách v čase, kedy v tajnej službe už štyri roky nebol.

Napokon, aj obrana L. Kyselicu premiérom značne škrípe a je – slušne povedané – prinajmenej voluntaristická:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi