HORE

PP skúška

Uverejnené dňa 8.4.2024

Podľa Ústavy poslanec P. Pellegrini prestal vykonávať funkciu odo dňa zvolenia za prezidenta.

 

Prvá povolebná skúška z ústavnosti a demokracie čaká zvoleného prezidenta P. Pellegriniho. Prezidentské voľby ho posunuli z druhého najvyššieho ústavného činiteľa na prvého. Z predsedu parlamentu sa stal zvolený prezident. Nie úradujúci, keďže ešte nezložil sľub, ale už aj ako zvolený prezident má isté povinnosti.

V nedeľu dopoludnia – po oficiálnom vyhlásení výsledkov volieb – totiž prestal byť P. Pellegrini poslancom a teda aj predsedom parlamentu, keďže predsedom parlamentu môže byť iba a len jeho poslanec, a nikto iný. Napodiv, v tomto prípade to celkom jasne, zrozumiteľne a nespochybniteľne uvádza samotná Ústava: „Ak za prezidenta bude zvolený poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, člen vlády Slovenskej republiky, sudca, prokurátor, príslušník ozbrojených síl alebo ozbrojeného zboru, predseda a podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky, odo dňa zvolenia prestane vykonávať svoju doterajšiu funkciu.“. Bodka.

Starší si spomenú, že podobné sa už riešilo pred desiatimi rokmi, ale neporiešilo. Premiér R. Fico totiž prehral voľby prezidenta s A. Kiskom, takže to nebolo aktuálne a navyše išlo o väčší problém, keďže odchod premiéra znamená (mal by) aj odchod celej vlády. Teraz je to nielen aktuálne, ale aj omnoho jednoduchšie, keďže ide o poslanca, hoci je zároveň aj predsedom parlamentu. Zneplatnením jedného poslaneckého preukazu sa totiž v podstate nič  nestane, nikomu neublíži a ani žiadna iná inštitúcia tým nebude zasiahnutá.

A pamätníci vedia, že odpoveď na otázku, ako to zariadiť, je naporúdzi – P. Pellegrini by sa mal vzdať mandátu poslanca. Presne tak, ako to urobil poslanec R. Schuster, keď sa mu prihodilo to isté a síce, že bol zvolený za prezidenta. Neváhal ani nezaváhal a urobil to presne tak, ako to urobiť mal. A ako je to aj najjednoduchšie.

Isto:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi