HORE

Pravidlá na týždeň

Uverejnené dňa 12.1.2022

Kto o vyhláške nielen hovorí, ale ju aj naozaj čítal, zbadá v nej chyby na prvý pohľad.

 

Nová vyhláška hlavného hygienika J. Mikasa k obmedzeniam hromadných podujatí uzrela v utorok odpoludnia svetlo sveta a od dnes nadobudla účinnosť. Vydal ju na základe pondelkového uznesenia vlády, ktorá pritom zmenila svoje predchádzajúce uznesenie. Samotná skutočnosť, že vláda musela mimoriadne rokovať v rozpätí troch dní – iba a len v súvislosti s opatreniami na spomalenie šírenia vírusu – poukazuje opäť na isté nedostatky v manažovaní a prijímaní nových pravidiel. A to sa hotuje schváliť ďalšie nové opatrenia.

Nie je to preto veľkým prekvapením ani to, že v uvedenej vyhláške hlavného hygienika možno opäť nájsť vecné chyby, ktoré bude nutné opraviť alebo dovysvetliť. Alebo nechať vyhniť, keďže majú platiť iba týždeň. Nie je napríklad pravdou, že za „vysoko rizikové hromadné podujatie“ sa považuje také, ktoré nespadá pod nízko a stredne rizikové podujatie. Kto o vyhláške nielen hovorí, ale ju aj naozaj čítal, to zbadá hneď na prvý pohľad. Vyhláška má pritom chyby takpovediac aj nevecné – ide napríklad o rozpor s príslušným uznesením vlády, ktoré v súvislosti s hromadnými podujatiami používa termín OP+, ktorý sa však vo vyhláške nedá nájsť ani lupou. To nie je kritika, ale fakt. A ak sa k tomu pridá ďalší, že vláda v uznesení vôbec nemyslí na tých, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať a naopak, vyhláška spomína aj ich, potom z toho opäť nevytŕča nič iné ako – slušne povedané – nedorozumenie.

Vyhláška hlavného hygienika však obsahuje aj niekoľko noviniek. Azda najväčšia súvisí s testovaním, keď za testované osoby uznáva aj deti do 18 rokov, u ktorých sa za antigénový test „považuje test vykonaný v domácom prostredí v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu v školách“. Aj keď ide o testy nekontrolované a doteraz ani neuznávané žiadnou inštitúciou, aj takáto možnosť „samotestovania“ je lepšia ako žiadna.

To je pozoruhodné najmä z dôvodu, že v rovnakom čase sa zjavila aj informácia, že ministerstvo školstva vydalo usmernenie, podľa ktorého môžu o ďalšie testy žiadať už iba tie školy, ktoré vykázali, že „aspoň 50 percent vydaných testov bolo rodičmi nahlásených ako vykonaných“. Čo je úplná novinka, ktorá spolu s tým, že ministerstvo školstva „dôrazne odporúča“ využiť domáce testovanie dvakrát do týždňa napríklad aj v jazykových či umeleckých školách, centrách voľného času a to takým spôsobom, že „žiak využije samotesty zo svojej kmeňovej školy“. Ktoré však nedostane, ak 50 percent rodičov jeho „kmeňovej školy“ nenahlásilo doteraz dodané testy ako vykonané. Čo je absurdné alebo veľmi pripomínajúce Hlavu XXII alebo neprípustná zmena pravidiel počas hry. Prípadne všetko naraz.

Totiž:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi