HORE

Právo sudcu Harabina

Uverejnené dňa 28.10.2019

Disciplinárny senát krátko po podaní návrhu na disciplinárne konanie voči sudkyni M. Jankovskej rozhodol o jej dočasnom zbavení taláru. Podobne rýchlo postupoval ďalší senát, ktorý taktiež dočasne zbavil talára sudcu V. Sklenku. Ďalší sudca D. Lindtner si pragmaticky pozastavil výkon funkcie sám, krátko potom, ako najskôr odstúpil z funkcie predsedu súdu. A podľa posledných správ tak urobila aj sudkyňa M. Repáková. Obaja zrejme vsádzajú na to, že tak zahatia podanie na disciplinárne konanie. Mimochodom, minister spravodlivosti G. Gál sa vyhrážal podaním návrhu na disciplinárne konanie aj voči ďalšej sudkyni Z. Maruniakovej, ale o tom už nie je nič počuť. Podanie na ňu minister vymenil za podanie na sudcu Najvyššieho súdu Š. Harabina.

Fajn. Napriek tomu, že možno vysloviť aj isté výhrady, najmä čo sa týka rozhodovania a rozhodnutia disciplinárneho senátu, ktorý rozhodoval o M. Jankovskej. Po prvé preto, lebo členkou bola aj L. Kurilovská, politička a aktuálne už aj funkcionárka politickej strany. Po druhé preto, lebo vzhľadom na podanie ministra spravodlivosti G. Gála, senát asi bez akýchkoľvek zábran uveril slovám advokáta R. Bžána, ktorý povedal, že M. Jankovská bola u neho na návšteve v Chorvátsku. Aspoň teda nie je verejne známe, že súčasťou návrhu na jej disciplinárne potrestanie je aj overená komunikácia s R. Bžánom resp. jeho miestoprísažné vyhlásenie o tom, že v prípade M. Jankovskej takpovediac hovorí len pravdu a nič len pravdu. Pretože, čo by sa tak asi stalo, keby R. Bžán teraz pre zmenu povedal, že sa iba pomýlil či žartoval a že na návšteve u neho bol naozaj iba manžel M. Jankovskej, a nie aj ona?

Inými slovami, z uvedeného možno aj usúdiť, že disciplinárny senát nerozhodoval na základe faktov, ale klebiet a neoverených informácií. „Akoby“ rozhodol na objednávku. Takže zatiaľ sa vôbec nejaví ako nestranný, nezávislý či spravodlivý. A to sa ešte môže aj vypomstiť, čo nie je dobre.

Rovnako, ako nie je dobre (ne)konanie vo veci sudcu Š. Harabina. Kým vyššie uvedené rozhodnutie možno v prípade potreby napraviť na samotnom konci konania, v prípade Š. Harabina žiadne veľké dokazovanie ani nie je potrebné – je všeobecne známe, že je sudcom Najvyššieho súdu, je všeobecne známe, že je volebným lídrom politickej strany, je všeobecne známe, že z tejto pozície verejne vystupuje, hoci zákon kombináciu sudca-politik nepovoľuje.

Napríklad:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi