HORE

Pred hlasovaním

Uverejnené dňa 30.9.2022

Ak parlament opäť nerozhodne inak, v utorok sa uvidí, ako sa v ňom tekutá väčšina poslancov nanovo rozleje

 

Hlasovanie o vyslovení nedôvery ministrovi financií I. Matovičovi parlament odložil na utorok a tak hľadanie väčšiny na jeho zotrvanie či nezotrvanie vo funkcii bude pokračovať aj počas víkendu. Keďže výsledok hlasovania sa zo známych dôvodov nedá predpokladať, ale iba hádať, možno sa zatiaľ pozrieť na debatu v parlamente, ktorá sa už skončila.

Hoci nie je veľmi o čom. Priebeh schôdze totiž nebol tak z hľadiska vecného ako ani politického osobitne zaujímavý. V skratke – množstvo hoaxov, hejtov a politického balastu. Na rozdiel od výsledku hlasovania sa však priebeh schôdze dal predpokladať a treba povedať, že žiadny z aktérov – teda diskutujúcich – nesklamal a išiel podľa nôt. Straníckych, prirodzene.

Za poznámku tak stoja iba dve skutočnosti. Prvou je fakt, že hoci I. Matovič veľmi rád a opakovanie používa voči Smeru-SD a jeho dcérskej spoločnosti Hlas-SD výraz „mafia,“ v skutočnosti je jeho OĽaNO jedinou súčasnou parlamentnou stranou, ktorá s „mafiou“ oficiálne a dobrovoľne spolupracovala. A to celé štyri roky, kedy bol jej poslanec P. Pollák súčasne splnomocnencom jednofarebnej vlády R. Fica. Paradoxné pritom je, že v súčasnosti ten istý P. Pollák chodí kolegom z europarlamentu ukazovať rómske osady a spolu s nimi kritizuje situáciu, za ktorú je tiež osobne zodpovedný. Inými slovami, I. Matovič by mohol a mal aj z toho dôvodu nálepkovanie pribrzdiť: spomenúť si na to môžu viacerí a nie dobromyseľne.

Druhou skutočnosťou vyplývajúcou z rozpravy bolo porciovanie medveďa, ktorý ešte behá pri kontajneroch: presnejšie, reči o možnom návrate SaS do vládnej koalície v prípade, ak by bol I. Matovič odvolaný z funkcie. Účastníci tejto debaty totiž úplne vynechali z hry toho najdôležitejšieho hráča – prezidentku Z. Čaputovú, ktorá by v takom prípade mala hlavné slovo.

Totiž:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi