Prezidentka a premiér
V posledných hodinách roka 2020 a prvých hodinách roka 2021 predstúpili pred občanov s prejavmi držitelia výkonnej moci: premiér I. Matovič a prezidentka Z. Čaputová.
Prejav prezidentky patril k tým najslabším, ktoré doteraz predniesla. Bol to iba opis či popis situácie, aj to značne nepresný, keďže ľudia sa správajú aj vnímajú situáciu inak, ako to prezentovala hlava štátu. To netreba ani veľmi zdôrazňovať, to je vidno. Napokon, aj Z. Čaputová už čoraz častejšie jedno hovorí a druhé koná, pričom nejde o fazuľky, ale pre krajinu a ľudí v nej obzvlášť dôležité veci. Vo viacerých prípadoch až životne dôležité.
Ak napríklad prezidentka dokáže jedným dychom skritizovať účelovosť hlavného hygienika – ktorý svojou vyhláškou dal právo ústavným potentátom s pozitívnymi výsledkami testov na Covid-19 roznášať vírus medzi ľuďmi po celej krajine – ale zároveň dokáže okamžite podpísať novelu ústavného zákona o núdzovom stave – ktorá hanebným spôsobom dovoľuje vláde svojvoľne obmedzovať základné práva a slobody ľudí – potom je to jednoducho fakt. Aj preto, lebo bez vyhlášky hygienika a zavedenia igelitovej demokracie by táto novela nemohla byť a ani nebola v parlamente schválená. Čo je druhý fakt.
Hlava štátu síce hneď v úvode varovala, že sa chce prihovoriť skôr ľudsky ako politicky, ale bol to, prirodzene, politický prejav. Tak či onak, azda najviac sa pomýlila vtedy, keď vyhlásila, že potrebujeme najskôr „obnoviť dôveru. Dôveru, že štát dokáže pomôcť tým, ktorí v kríze strádajú. Dôveru, že rozhodnutia politikov v kríze prichádzajú včas a sú najlepšie z možných. Dôveru, že blaho občanov a nie osobné záujmy sú predmetom politickej súťaže.“
Na to je už totiž a žiaľ vskutku neskoro. Slovensko zachvátil papalášizmus v spojení s neschopnosťou ústavných činiteľov nebývalého rázu: počnúc plagiátorstvom, cez presadzovanie ich súkromných aktivít na úkor štátu, až po oficiálne povolenie šíriť Covid-19 a jeho mutácie medzi obyvateľstvom. Ľudia však žijú reálne celkom iné časy, než o akých prezidentka Z. Čaputová v novoročnom príhovore rozprávala.
A hlavnou príčinou uvedeného je práve neschopnosť vlády na čele s premiérom I. Matovičom zvládať situáciu – to, čo sa jej podarilo na jar, nebola schopná, ale ani ochotná, zopakovať aj na jeseň. Posledný prejav premiéra I. Matoviča v roku 2020 môže byť aj dôkazom, len si treba namiesto jeho zovšeobecňovacích výrazov typu „naša zodpovednosť, naše ignorovanie pravidiel, ak sa my budeme zodpovedne správať“ a podobne, dosadiť vládnu koalíciu – koaličná zodpovednosť, koaličné ignorovanie pravidiel, ak sa bude koalícia zodpovedne správať… Napokon, premiér hovorí v mene vlády a vládnej koalície, súčasný stav je tak ich vysvedčením. A hoci sa premiér aj vláda snažia a bude snažiť hádzať vinu na iných, fakty jednoducho nepustia – situáciu pokazil premiér Igor Matovič a jeho koaličná družina: OĽaNO-Nova-KÚ-Zmena zdola, Sme rodina, SaS a Za ľudí.
Chaos a zmätok je sprievodným javom súčasného vládnutia: veď vláda iba minulý mesiac schválila až tri uznesenia súvisiace s opatreniami v núdzovom stave a hlavný hygienik vydal v súvislosti s Covid-19 v tom istom období až jedenásť rôznych vyhlášok.
Prísne vzaté: